TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Påskerbjudande - 6 veckor för bara 6 kr

: Philips Fidelio SoundSphere

Rund minimalism

Philips Fidelio SoundSphere har runda högtalare som stöder Apple AirPlay, och ingenting annat.

Av / 2011-06-28 - 08:36
Philips Fidelio SoundSphere

Ljud & Bild tycker

  • Läckert och minimalistiskt. Luftiga övertoner.
  • Saknar dynamik. Aningen diffus ljudbild.

Philips stilistiska högtalare ser nästan ut som om de kommer från framtiden. Det runda, vasformade kabinettet huserar bashögtalaren. Diskanten sticker upp som en antenn, framåtböjd och hänger i fria luften för att befria övertonerna från kabinettresonanser.

iPod-dockan laddar iPoden eller iPhonen men överför inte ljudet till anläggningen. Här är det bara AirPlay som gäller, bortsett från minijack-ingången som tar emot ljud analogt från andra signalkällor. Och Fidelio har bara trådlös nätverksanslutning så se till att routern är inkopplad. Förstärkaren är inbyggd i den högra högtalaren, därifrån dras en högtalarkabel till den vänstra.

Användning
För att koppla in AirPlay måste anläggningen konfigureras via datorns eller iPodens nätverksanslutning. Det är inte svårt om man läser bruksanvisningen, men man måste göra en del konstiga saker som är omöjliga att gissa sig till på egen hand. När SoundSphere väl är inkopplad fungerar AirPlay hur bra som helst.

När det gäller ljudet så är det skönt med övertoner som är befriade från kabinettet. Diskanten återges mer svävande än från vanliga högtalare, och särskilt sopraner och alter framträder fint. Philips-anläggningen spelar dessutom högt nog för att rocka loss i vardagsrummet.

Basen är fyllig och ger basinstrumenten en varm prägel. Den är däremot inte bland de rappaste vi har hört, och kan emellanåt kännas väl trög och onyanserad. Detta gäller särskilt när man lyssnar på rytmisk musik som pop, hip-hop och techno, men är även märkbart med jazz och klassiskt. Mellanregistret är en smula tunt, så kraftiga mansröster framträder inte riktigt som de ska. Det betyder också att basen urskiljer sig mer från resten än den hade behövt.

Annons

Ljudbilden känns mer diffus än huggen i sten. Den svävar ut i rummet men har inget helt definierat centrum. Det gör också att ljudets allmänna rytmik blir lite tam.

Slutsats
Fidelio SoundSphere är en minimalistisk anläggning som inte kan mycket mer än att spela AirPlay-musik. En analog minijack-ingång gör det möjligt att koppla in andra saker, men den som inte tänker köra med Apple AirPlay väljer säkert något annat.
Utseendet är speciellt och futuristiskt, och passar nog inte alla. Fast de som gillar det, älskar det. Ljudet har absolut sina poänger, vi är särskilt förtjusta i de svävande övertonerna som gör ljudbilden luftig. Ljudbilden är dessutom stor.

Basen är inte den rappaste vi har hört och mellanregistret känns tunt. Dessutom saknar den svävande ljudbilden ett klart och definierat centrum, allt hänger liksom fritt.

Många uppskattar nog ljudet men vi hade gärna haft lite mer fart, fläkt och dynamik. För de här pengarna är ljudet definitivt godkänt, men du betalar en del för utseendet.

Också i detta test:

Elac AM150 och AirPort Express

Redaktionens val

Vill du ha AirPlay och det absolut bästa ljudet för pengarna? Självklart vill du det. Läs vidare!

Kanonljud! Väldigt användarvänligt.
Väldigt minimalistiskt.
Läs hela testet

Marantz NA7004

En för allt

Bland alla seriösa och kostsamma nätverksspelare placerar sig Marantz i mellanprisklassen med sin NA7004, som för 8 000 kronor stöder det allra mesta.

Enkel och allsidig. Fin kvalitetskänsla. Bra ljud.
Kunde haft högre upplösning.
Läs hela testet

Marantz M-CR603

Det där lilla extra

M-CR603 är en liten läcker CD-receiver i borstad aluminium som ger ett solitt intryck av kvalitet.

Lättanvänd. Fin kvalitetskänsla.
Väl mycket energi i övertonerna.
Läs hela testet

Denon CEOL

Läckert allt-i-ett

Denons vita CD-receiver Ceol har trådlös nätverksanslutning och iPod-docka och är väldigt flexibel. Tyvärr kostar AirPlay-stöd extra.

Lättanvänd. Låter bra.
Vill ha mer dynamik och upplösning. AirPlay kostar extra.
Läs hela testet
Geir Gråbein Nordby
(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 79:-

Prova LB+ i en månad för 79:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

79:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Fulländad skivspelare

Naims digitalförstärkare överraskar

Polsk pangstart

Det bästa köpet

Mini utan kompromisser

Musikstreaming i en klass för sig

HiFi Rose höjer standarden för digital precision

Minianläggningen som är äkta hifi

Den bästa skivspelaren du aldrig har hört talas om

Hegel renodlar digital ljudkvalitet

Räddar din CD-samling

Förstärkare med unika egenskaper