TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

test: Olympus M.ZUIKO Digital ED 17mm f1.2 PRO

Måttlig vidvinkel med extrem skärpa

Olympus proffsobjektiv är bland de bästa vi har testat, det här är inget undantag.

Av / 2018-04-17 - 08:47
Olympus M.ZUIKO Digital ED 17mm f1.2 PRO

Ljud & Bild tycker

  • Mycket jämnt höga optiska prestanda. Gediget byggt, vädertätat.
  • Vinjettering vid full bländare. Högt pris.

En av anledningarna till att välja Olympus är det stora utbudet av kvalitetsoptik. Inte bara Pro-zoomarna men framför allt de nya Pro-objektiven med fast brännvidd: 25 mm/f1,2 och 45 mm/f1,2 – och så det här: nya 17 mm/f1,2.

De tre objektiven har många liknande egenskaper, till exempel samma bländaröppning, och är stabila konstruktioner med vädertätning och Olympus karaktäristiska fokus-clutch. Där man trycker fokusringen bakåt för direkt manuell fokus.

Pro-utgåvan är det ljusstarka alternativet till lilla M.Zuiko 17 mm/f1,8. Objektivet är större och tyngre men innehåller mer glas. Bland annat med Zero Coating Nano som dämpar ströljus, ED-linselement som ger bättre kontroll av ljusinsamling, högre upplösning och asfäriska element (DSA: Dual Super Aspherical) för bättre kontroll av färgbrytning.

Optiska prestanda är verkligen enastående höga för vad som i praktiken är en 34 mm – måttlig vidvinkel. Föga oväntat finns det en synlig, men måttlig, vinjettering vid full bländare, men den försvinner från f2 och uppåt. Då är också skärpan jämnare över det mesta av bildytan, och extremt bra ända upp till f11 där diffraktion dämpar skärpan, även i centrum.

Objektivet är inte särskilt känsligt för strålljus när solbländaren är på och det finns inte heller någon nämnvärd linjeförvrängning för en 34 mm. Kromatisk felbrytning är väldämpad och objektivet är ytterst välkorrigerat.

Annons

Olympus hittills bredaste proffsvidvinkel är nästan felfri på alla väsentliga optiska områden. Skärpan är hög även ut mot kanterna för en 17 mm, objektivet är relativt kompakt, lätt, vädertätat och den höga ljusstyrkan ger en vacker mjuk teckning (bokeh) av bakgrunder. Ett proffsobjektiv på alla sätt och vis.

Lasse Svendsen
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Bildglädje i större format

Klassisk kamera för kreativa

Kompetent lättviktare

Den nya normalen

Racerkameran

För Fuji-fotografer på fågeljakt

Navigerar med radar

Kanonbra budgetkamera

Neumann M 49 V: Så bra att nyinspelning behövdes

Billig selfie-drönare

Fyra trådlösa mikrofoner som gör dina videor professionella

Blixtsnabb perfektion