TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

TCL lanserar nya TV-apparater och soundbars

Visar upp rykande färska TV-modeller och ljudprodukter i Milano den här veckan.

Av / 2023-04-17 - 18:00
TCL lanserar nya TV-apparater och soundbars

Milano/Ljud & Bild: Vid öppnandet av den årliga Milan Design Week har TCL precis presenterat sina nya TV-apparater och soundbar-högtalare som kommer att släppas i Norden och resten av Europa i vår.

Årets modellsortiment från TCL innehåller ett brett spektrum av LCD-, MiniLED- och QLED-TV-apparater i olika skärmstorlekar, samt soundbar-högtalare och andra smarta hem-produkter. Detta är första gången TCL ställer ut på designmässan i Milano, som är känd för att lägga vikt på hållbarhet förutom design och innovation.

TCL: Bland de största på stora TV-skärmar

TCL är ett av de snabbast växande elektronikmärkena för närvarande: den kinesiska tillverkaren har uppnått stor framgång med sina prisvärda Android/Google-baserade TV-skärmar och ligger nu precis bakom Samsung som världens näst största TV-tillverkare.

TCL kan också skryta med att vara ”nummer 1 i världen” på 98-tums storbilds-TV. Det är en position som de haft ganska ohotade under en tid med modeller som 98C735, men i år förväntas fler TV-tillverkare haka på ”storbilds-ruschen”.

Värt att veta: Medan förra årets modeller från TCL hade modellnamn som C63, C73 och C83, byter de nya 2023-modellerna till sifferföljden C64, C74 och så vidare.

Annons
Läs också Nyhet: TCL: Nordbor köper större TV-skärmar TV-tillverkaren TCL Electronics redovisar en stark försäljningstillväxt för stora TV-skärmar i Norden.

TCL C64

Först ut är budgetmodellerna i C64-serien: dessa prisvärda TV-skärmar kombinerar 60Hz LCD-paneler med QLED-teknik för en ”färgstark och skarp HDR-bildkvalitet” enligt TCL. Med stöd för de senaste HDR-formaten HDR10 + och Dolby Vision lovas det fantastisk återgivning av filmer, sport och spel.

TCL C64 lifestyle MyNewsdesk
TCL C64. (Foto: TCL)

C64-serien kommer att finnas tillgänglig via nordiska återförsäljare i storlekarna 43, 50, 55, 65, 75 och 85 tum för 6990, 7990, 8990, 10 990, 16 990 respektive 22 990 kronor.

TCL C74

Ett viktigt steg upp i TCL-hierarkin är C74-serien. Dessa nya modeller kombinerar QLED med direkt LED bakbelysning (Full Array Local Dimming) 4K HDR och – framför allt – upp till 144Hz Motion Clarity Pro för jämn, skarp och färgstark HDR-bildkvalitet. C74-serien levereras också med Game Master Pro 2.0 – en uppsättning funktioner som är utformade för att ge den ultimata spelupplevelsen.

TCL C74 Lifestyle image3
TCL C74. (Foto: TCL)

C74-serien finns i storlekarna 55, 65 och 75 tum för 10 990, 13 990 respektive 18 990 kronor.

OBS! Enligt vad Ljud & Bild vet kommer 85″ och 98” modellerna i C735-serien från förra året fortfarande att säljas framöver.

TCL C84

Modellerna i C84-serien blir TCL:s toppmodeller i premiumsegmentet i vår, och därmed arvtagare till 2022-modellen C835 som vi har testat tidigare. Den har den senaste generationen MiniLED-teknik och videoprocessorn AiPQ Processor 3.0. Den lovar en ännu bättre visuell upplevelse med högre kontrastnivå, mindre haloeffekt, högre ljusstyrka (upp till 2000 nits) och en mer enhetlig bild.

TV-apparaterna i C84-serien får också massor av spelfunktioner (HDMI 2.1, ALLM, 144Hz VRR, FreeSync Premium Pro) med en egen Game Bar för optimala inställningar. Med stöd för både HDR10+ och Dolby Vision IQ lovar den optimal återgivning av filmer, sport, serier och spel i HDR-format.

TCL C84 Lifestyle image3
TCL C84. (Foto: TCL)

C84-serien kommer att finnas i storlekarna 55, 65, 75 och 85 tum för 14 990, 17 990, 24 990 respektive 29 990 kronor rek pris.

OBS! Dessutom erfar Ljud & Bild att det också kommer en ny toppspecad 98 tums-version senare i år. Här är varken priset eller modellnamnet riktigt spikat ännu, men det förväntas bli strax under 100 000 kronor.

Nya soundbar-högtalare i S64-serien

TCL presenterade också nya ljudprodukter som kommer att vara en ljudmässig match med C-seriens TV-modeller och göra hemmabioupplevelsen komplett. Dessa modeller har en slankare design än andra TCL-högtalare och har bland annat HDMI 1.4, ARC, DTS Virtual:X och Bluetooth 5.3. TCL S642W är en 2.1-kanals soundbar med trådlös subwoofer och 200W uteffekt. Medan storebror S643W, ökar till 3.1 kanalers soundbar, trådlös subwoofer och 240 W uteffekt. Här är priserna inte helt klara ännu, men de förväntas vara relativt rimliga.

De nya TCL-modellerna rullas ut i butik under april/maj.

Se mer från TCL:s produktlansering i Milano i videon nedan:

Läs också TEST: TCL C835 (55C835) TCL C835 är en välutrustad Google-TV med lysande bildkvalitet till ett förmånligt pris.
Läs också TEST: TCL C935 (75C935) På jakt efter en kontrastrik storskärm till ett bra pris? TCL 75C935 ger mycket bild för pengarna.
Läs också TEST: 42- och 43-tums LCD- och OLED-TV för gaming En TV måste inte vara jättestor för att ge dig gåshud med film, serier och sport. De här kompakta 42-och 43-tummarna funkar lika strålande till gaming!
Audun Hage
(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

1 reaktion på ”TCL lanserar nya TV-apparater och soundbars”

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Hur man bäst ser skid-VM - hemifrån

Nu kan din LG TV få ”Ambilight”

Samsung fortfarande nummer ett i TV-industrin

Så här kommer den nya flaggskepps-TV:n från Philips att se ut

Ny generation Meta OLED-TV-apparater med Ambilight

Snart kommer du att kunna ha en konversation med din TV

Disney med goda nyheter för Samsung TV-ägare

Här är LG:s nya OLED-panel

Hisense, Samsung och TCL satsar på LCD-TV med "RGB-bakgrundsbelysning"

Imponerande kontrast: Här är Panasonics nya OLED-TV, Z95B

LG växlar upp: Lanserar större och bättre LCD-TV i år

Vi har sett Samsungs nya OLED i aktion