TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Sonys QD-OLED kan bli billigare än förväntat

Kan det stämma att Sonys nya toppmodell, A95K, kommer starta på "endast" 3000 dollar?

Av / 2022-02-16 - 13:31
Sonys QD-OLED kan bli billigare än förväntat

QD-OLED är en av de största TV-nyheterna i år, och Sony är bland de första att använda sig av teknologin i en officiell modell. Den nya toppmodellen A95K är således en TV som kommer med höga förväntningar.

Men hur mycket ska den kosta?

Sony har inte släppt några officiella priser ännu, men eftersom vi pratar om en flaggskeppsmodell i high-end-klassen, har det förmodats att priserna kommer att bli höga – kanske även orimligt höga, då vi trots allt har med en splitter ny panelteknologi att göra. Det är inte ovanligt att ny teknik startar i det högre skiktet innan det ”droppar” ner till de mer överkomliga modellserierna.

Läs också Nyhet: Här är Sonys nya toppmodell, A95K Vi har tagit en första titt på Sonys nya QD-OLED. Sylskarpt är bara förnamnet - och vilken insynsvinkel!

Förmodade priser på QD-OLED

Nu spekuleras det runt om de nya QD-OLED-modellerna kan bli rimligare än man först antog. Ryktena har upphov från Sonys webbsidor i USA, där det är möjligt att förboka A95K. Webbsidan visar inga konkreta priser än – däremot avslöjas det att varje TV är värd ett bestämt antal bonuspoäng – så kallade Sony Reward Points. Och häri ligger själva ”cluet” som har fått många att börja spekulera.

Poängsystemet belönar normalt ett poäng per använd dollar, som senare kan lösas in på andra produkter. En 55-tums XR-55A95K kommer enligt webbsidorna att ge 3000 poäng, medan 65-tummaren XR-A95K kommer ge 4000 poäng. Om dessa poäng kan konverteras direkt till dollar som normalt, pratar vi om respektive 3000 och 4000 dollar. Vilket motsvarar cirka 32 000 respektive 43 000 kronor med dagens valutakurser, inklusive svensk moms.

Annons

Det är fortsatt en väl tilltagen prislapp, dock inte dramatisk för en modell i high-end-klassen – så länge prestandan visar sig att hålla sig innanför det som utlovas!

Sony har ännu inte önskat kommentera ryktena, så än så länge ska vi nog ta prisspekulationerna med en nypa salt. Men om de visar sig att stämma kommer Sony A95K bara vara lite dyrare än vad dagens toppmodell, A90J, kostade då den lanserades i 2021.

(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

3 reaktioner på ”Sonys QD-OLED kan bli billigare än förväntat”

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

TCL: Glöm OLED och satsa på MiniLED i stort format istället

Äger du en Samsung TV? Här är dagens glada nyheter

Nytt motoriserat TV-väggfäste från Vogel's: Lyfter upp till 98 tum och 140 kg

Första intrycket: Samsung The Frame Pro

Här är Samsungs 2025 TV-modeller - för första gången i Europa

Bästa TV:n för Formel 1 2025

Sony lanserar ny TV-teknik med fantastiska färger

TCL blir officiell olympisk partner

Hur man bäst ser skid-VM - hemifrån

Nu kan din LG TV få ”Ambilight”

Samsung fortfarande nummer ett i TV-industrin

Så här kommer den nya flaggskepps-TV:n från Philips att se ut