TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

LG:s 2021-TV snart i butik

Nytt år, ny TV? LG meddelar att de börjar rulla ut årets nya TV-modeller redan i mars.

Av / 2021-02-16 - 16:12
LG:s 2021-TV snart i butik

Ett nytt år medför naturligtvis även många nya TV-modeller. Och i år verkar det som om flera av de nya modellserierna kommer tidigare än förväntat.

Bland årets TV-nyheter från LG finns ett bredare utbud av skärmstorlekar, en ny ”Evo” OLED-panel med högre ljusstyrka och inte minst flera modeller med den helt nya QNED Mini LED-tekniken.

Och vi behöver inte vänta länge: i ett pressmeddelande meddelar LG att utrullningen av nya modeller börjar redan i mars.

Läs också Nyhet: LG lanserar MiniLED-TV 2021 LG planerar fler topptrimmade LCD-skärmar med den nya MiniLED-tekniken 2021.
LG QNED Lineup 989x556 1
De första QNED Mini LED-modellerna kommer under andra kvartalet 2021, rapporterar LG. (Foto: LG)

En lavin av 2021-modeller

LG var en av många TV-tillverkare som presenterade sina första 2021-modeller på CES-mässan i januari. Oftast brukar det dröja fram till april-maj innan vi ser de första modellerna i butikerna, men i år verkar det alltså bli tidigare.

Efter vad Ljud & Bild erfar håller tillverkare och återförsäljare på att få slut på många av de mest populära fjolårsmodellerna. Detta beror på en extra stor efterfrågan på TV-apparater under corona-året 2020. Därför har fabrikerna antagligen fått sätta igång produktionen av fräscha 2021-modeller lite tidigare än normalt.

Annons
LG 2021 TV modeller spesifikasjoner 989x469 1
Här är lite av LG:s modellutbud för 2021. (Foto: LG)

 

De första modellerna i LG:s 2021-sortiment förväntas finnas i butik från och med mars. Pressmeddelandet anger inte exakt vilka modellserier det handlar om, men vi utgår från att det är de första OLED-modellerna. De återstående serierna kommer att lanseras kontinuerligt under hela året, inklusive QNED Mini LED-modeller som kommer under andra kvartalet 2021, berättar LG.

Enligt LG kommer de exakta premiärdatumen för i Sverige att meddelas ”i god tid före varje produktlansering”. Vi på Ljud & Bild-redaktionen ser naturligtvis fram emot att få plocka in de nya LG-modellerna i testrummet.

Läs också Nyhet: CES 2021: Här är LG:s nya OLED-modeller för 2021 LG är på gång med flera TV-nyheter i år, inklusive en helt ny OLED-panel!

 

Audun Hage
(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

TCL blir officiell olympisk partner

Hur man bäst ser skid-VM - hemifrån

Nu kan din LG TV få ”Ambilight”

Samsung fortfarande nummer ett i TV-industrin

Så här kommer den nya flaggskepps-TV:n från Philips att se ut

Ny generation Meta OLED-TV-apparater med Ambilight

Snart kommer du att kunna ha en konversation med din TV

Disney med goda nyheter för Samsung TV-ägare

Här är LG:s nya OLED-panel

Hisense, Samsung och TCL satsar på LCD-TV med "RGB-bakgrundsbelysning"

Imponerande kontrast: Här är Panasonics nya OLED-TV, Z95B

LG växlar upp: Lanserar större och bättre LCD-TV i år