TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Teleportering inte längre science fiction

För första gången någonsin har forskare lyckats teleportera data mellan två kvantdatorer.

Av / 2025-02-16 - 10:00
Teleportering inte längre science fiction

Ända sedan Star Trek har människan drömt om teleportering, men det har ansetts vara just science fiction. Men nu har forskare faktiskt lyckats med det. Naturligtvis är det inga fysiska objekt som försvunnit på ett ställe och dykt upp på ett annat. Det är i stället en av alla konstiga saker som kan hända i kvantvärlden.

Läs också Kvantsprång för framtidens nät Forskare vid Northwestern University har gjort det omöjliga möjligt: De skickar kvantdata genom vanliga internetkablar. Detta kan förändra vårt sätt att kommunicera.

I ett labb vid Oxford University har forskarna lyckats få data från en kvantdator att dyka upp i en annan. Visserligen var avståndet bara två meter, men forskarna menat att avståndet är irrelevant och skulle ha fungerat var än datorerna hade befunnit sig. Detta genombrott är betydande då det är ett steg närmare effektiva kvantdatorer.

Detta kommer nämligen göra det möjligt att länka ihop flera kvantdatorer så att de kan jobba som en. Liknande det vi idag gör med distribuerade beräkningar i traditionella datornätverk.

ion trap
Jonfällan (Foto: Oxford University)

Forskarna skapade två ion traps, jonfällor, som förbands med en optisk kabel. Varje fälla hade en strontium- och en kalciumjon. Kalciumjonen fungerade som en lokal minnesenhet, medan strontiumjonen agerade gränssnitt mot kvantnätverket. Den optiska kabeln gjorde det möjligt för lasrar att avfyra fotoner som satte i gång den nödvändiga kvantsammanflätningen. Därmed var kvantbitar i datorerna förenade och ändrade sig omedelbart till samma tillstånd.

Läs också Världsrekord i kvantberäkning Forskare vid MIT-universitetet har gjort ett genombrott inom tekniken för kvantdatorer.

Än så länge är tekniken i ett tidigt stadium och det finns många problem kvar att lösa. Men forskarna menar att man genom att demonstrera möjligheten tagit ett stort steg som visar att man kommer att kunna bygga kvantnätverk i framtiden.

Annons

Om du tillhör de få som begriper sig på kvantum och vill läsa mer finns artikeln publicerad i Nature.

Jonas Ekelund
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

ERBJUDANDE

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

B+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7500 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

ChatGPT 4.5 runt hörnet

Pixar-inspirerad robotrevolution från Apple?

Bytedance visar imponerande video-AI

Gemini 2.0 tillgänglig för alla

Nya EU-regler ska skydda dig från farlig AI-användning

Kinesiskt AI-företag lovar guld och gröna skogar - kan vi lita på det?

Gratis Wi-Fi på SAS-flyg

Världsrekord i kvantberäkning

Snart kan mobilen få kärnkraft

Snart har jorden två månar!

Husdjur och kampen om den smarta ringen

Kvantsprång för framtidens nät