TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Elon Musk vill bygga en stad på Mars

Tesla-grundaren vill sätta igång med utforskning och kolonisering av Den röda planeten.

Elon Musk vill bygga en stad på Mars

Vi har redan hör talas om projektet Mars One, som ska skicka fyra människor till Mars för att påbörja koloniseringen av vår grannplanet. Elon Musk har liknande planer med sitt SpaceX-initiativ. Men inte bara med en handfull människor – Musk vill flytta miljontals människor, och tonvis med material, till Mars.

Det har från början stått klart att Mars One har varit en enkel resa, de som åker måste leva resten av sitt liv i ensamhet på en annan planet. Musks SpaceX forskar däremot på rymdteknik som går ut på att skeppen både kan landa, starta och återvända. Det betyder att astronauterna inte för evigt måste lämna familj och vänner. Eftersom det går att resa tillbaka till Jorden hoppas Musk att resan ska vara lockande för betydligt fler.

Internet till hela världen
Mars-resorna är dock långtifrån mogna att förverkligas. I en närmare framtid är det troligare att Musk gör allvar av sina planer på att ge hela världen internet från satelliter. Rykten gör gällande att Google håller på att investera flera miljarder i SpaceX för att få ut ett stort antal satelliter i omloppsbana. Denna investering skulle förmodligen i så fall ersätta internetjättens egna planer på att göra samma sak. Google har nämligen tidigare berättat att de vill ge världen internet med väderballonger och har dessutom köpt upp satellittillverkaren O3B för samma ändamål.

Nu verkar det som om SpaceX kan få uppdraget. Både att förse hela världen med internet och kolonisera Mars förutsätter dock att Elon Musk och SpaceX lyckas revolutionera kostnaderna för att skicka upp satelliter och farkoster ut i rymden.

Källa: Marketwatch.com

Annons

Bild: NASA

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 79:-

Prova LB+ i en månad för 79:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

79:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Gemini kan nu skapa video på din mobil

Fullständig förvirring om tullar på teknologi

Claude AI utmanar konkurrenterna med webbsökning

Mer naturliga samtal med ChatGPT

Det kan du göra själv! - säger AI:n

AI kan inte klockan

Det här batteriet behöver aldrig laddas!

Gemini AI blir personlig

Här är en dator med riktiga hjärnceller

AI-prisvinnare varnar för artificiell intelligens

Kommande Gemini-AI-funktioner

Signal kan komma att lämna Sverige och andra krypteringsfientliga länder