TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Sonos-produkter får DTS-ljud

Goda nyheter för alla Sonos-ägare: Äntligen får deras soundbars stöd för DTS-surroundljud.

Av / 2021-11-16 - 20:47
Sonos-produkter får DTS-ljud

Sonos soundbars stöder ett antal populära Dolby-ljudformat. Stöd för DTS-ljud (används flitigt på DVD, Blu-ray etc.) har däremot lyst med sin frånvaro under lång tid. Men detta blir det äntligen ändring på nu! Sonos S2-appen får en viktig uppdatering som rullas ut idag, och en av nyheterna är just avkodning av DTS Digital Surround. De modernare DTS-HD- och DTS:X-formaten nämns dock inte.

dts

Sonos-produkter får DTS-ljud

Uppdateringen gäller för Sonos Arc, Beam (Gen 2), Beam (Gen 1), PlayBar, PlayBase och Amp som körs på S2-plattformen. Du kommer då att se en bekräftande DTS-symbol i Sonos-appen när innehåll streamas med DTS Digital Surround.

Förutom DTS-uppdateringen får de bärbara högtalarna Roam och Move ett nytt batterisparläge. När den här inställningen är påslagen i Sonos-appen stängs den bärbara högtalaren automatiskt av helt efter 30 minuters inaktivitet. Då ska Move enligt uppgift hålla batteriet i upp till 30 dagar, medan Roam kommer att hålla batteriet i upp till 70 dagar. När batteribesparing är aktiverat måste högtalarna slås på fysiskt med ”på”-knappen.

EQ-inställningar är en annan nyhet: Apple iOS-användare som streamar musik kommer nu att kunna justera diskant, bas och Loudness direkt via Nu spelas i Sonos-appen. Den här funktionen kommer att vara tillgänglig för Android-användare vid ett senare tillfälle.

Annons

Sonos-användare kan hitta uppdateringen i Sonos-appen (Inställningar> System> Systemuppdateringar> Sök efter uppdateringar).

Sonos nämner också att stöd för Dolby Atmos Music och Amazon Music Ultra HD är precis runt hörnet.

Källa: Sonos pressmeddelande

Audun Hage
(f. 1981): Redaktionschef. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Som redaktionschef håller han ett öga på allt som journalisterna skriver. Han ansvarar också för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

ERBJUDANDE

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

B+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7500 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Ser du Sonos-högtalaren?

Högtalare som ett alternativ till en soundbar?

Rekordlåg soundbar från Philips

Katastrofalt dålig hantering av uppdatering kostar Patrick Spence jobbet som VD för Sonos

Elvis lever! Åtminstone på karaoke...

En ny generation soundbars

Kostar en förmögenhet, men spelar fantastiskt!

Samsungs nya soundbar: Subwoofern är hjälten

Dynaudio Symphony Opus One

Martin Logan får sällskap av GoldenEar

Färgglada kompakthögtalare för budgetmedvetna

Ett stenkast från stjärnorna?

Ljud & Bild