De fyra nya skaftdammsugarna från Roborock har alla en sugeffekt på 20 000 Pa och en design där huvudet endast är 12,5 cm högt, så att det kan nå in under de flesta möbler.
Borstarna roterar med 450 varv per minut och en tryckreglerad skurteknik säkerställer att borsten hela tiden har optimal kontakt med golvet för att undvika ränder och ojämn rengöring. De är också utrustade med så kallad JawScraper Zero-Tangle-teknologi, som använder hajtandsformade blad för att förhindra att hår trasslar in sig i borstarna.

Från basmodell till 5-i-1-lösning
F25 RT är basmodellen med 40 minuters batteritid, medan standardmodellen F25 ökar drifttiden till 60 minuter i Eco-läge. F25 har också en självrengörande funktion och sensorer som känner av mängden smuts och justerar sugkraften därefter.

F25 ACE har också en batteritid på 60 minuter. Den har förbättrade sensorer och kan styras via en medföljande app som gör att man kan få uppdateringar, justera inställningar eller anpassa rengöringen. Röststyrning stöds också.

Toppmodellen F25 ACE Combo är en 5-i-1-lösning som kan växla mellan allmän dammsugning, våtrengöring, torr rengöring, torkning av spill och borttagning av dammkvalster från möbler. Den är utrustad med automatisk dosering av rengöringsmedel baserat på hur smutsigt golvet är. Efter användning aktiveras ett självrengörande system med lufttorkning i 90 grader för att hålla enheten ren och förhindra bakterietillväxt och lukt.

Pris och tillgänglighet
Alla fyra modellerna är tillgängliga nu till följande rekommenderade priser:
F25 RT: 2 990 kronor.
F25: 4 690 kronor.
F25 ACE: 6 490 kronor.
F25 ACE Combo: 8 490 kronor.