TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Påskerbjudande - 6 veckor för bara 6 kr

Nyhet

Kaffemaskin för dig som älskar växtbaserad mjölk

Sage lanserar nu Barista Touch Impress – en espressomaskin med en ny patenterad mjölkskummare som anges skumma både komjölk och växtbaserad mjölk till ett fantastiskt silkeslent mikroskum.

Av / 2023-09-05 - 10:00
Kaffemaskin för dig som älskar växtbaserad mjölk

För exakt ett år sedan lanserade Sage espressomaskinen Barista Express Impress, en vidareutveckling av storsäljaren Barista Express, där nyheten var ”assisted tamping”, vilket innebär att maskinen själv pressar de nymalda kaffebönorna i portafiltret med exakt 10 kg tryck varje gång – dessutom med en sju graders barista-twist för en 100 procent jämn yta.

Läs också Nyhet: De’Longhis tredje kaffemaskin med Cold Brew Med De'Longhis nya kaffemaskin La Specialista Arte Evo kan man njuta av såväl varma som kalla kaffedrycker.

Nu har Sage tänkt på de som föredrar växtbaserad mjölk istället för komjölk i sin latte, capuccino eller macchiato, och utvecklat Barista Touch Impress, en espressomaskin med ett patenterat mjölkskumsystem – Auto MilQ – där man helt enkelt väljer havre-, mandel-, soja- eller komjölk på pekkärmen för bästa resultat med respektive mjölksort.

Sage BaristaTouchImpress tamper
Sage Barista Touch Impress är företagets andra maskin med ”assisted tamping” på marknaden, efter Barista Express Impress, som lanserades för ett år sedan. Illustration: Sage

Nya Sage Barista Touch Impress är en halvautomatisk espressomaskin som är försedd med ”assisted tamping”, pekskärm som vägleder användaren intuitivt genom bryggningen samt Sages patenterade ThermoJet-värmesystem, som ser till att den optimala bryggtemperaturen nås på bara tre sekunder.

Baratza-kvarn

Sage har ingått ett samarbete med Baratza, och meddelar att deras revolutionerande teknik framöver kommer att finnas i alla espressomaskiner med inbyggd kvarn från Sage. Barista Touch Impress är den första med Baratza-kvarn, med 30 inställningar, och den har smart dosering med kvarnminne, vilket innebär att rätt mängd kaffe i portafiltret beräknas automatiskt baserat på den senaste malningen. Maskinen visar korrekt nivå och signalerar om man behöver justera något (till exempel om man använder nya eller andra typer av kaffebönor).

Maskinen har ett portafilter i en storlek som rymmer den perfekta mängden på 18-22 g kaffe, ett optimalt tryck på nio bar samt exakt 93°C vattentemperatur för en perfekt, balanserad bryggning, anger Sage.

Annons
<
>
Sage Barista Touch Impress. Foto: Sage

Pris och tillgänglighet

Sage Barista Touch Impress finns i utvalda butiker från september 2023 och rekommenderat pris är 14 999 SEK.

Läs också Nyhet: Premiumkaffe i det fria Med en portabel espressomaskin i fickformat kan man njuta av kvalitetskaffe var man än är.
(f. 1970): Frilansjournalist på L&B Home. Ola har i 24 år arbetat med att hålla koll på - och skriva om - trender, innovationer och produkter inom konsumentelektronik samt vitvaror & småapparater. 1999-2017 jobbade Ola på de svenska branschtidningarna Rateko, El&Vitt samt ElektronikBranschen som journalist, teknisk redaktör samt chefredaktör. Sedan 2017 arbetar Ola som konsult - i det egna bolaget Eor AB, grundat 2014 - med fokus på framförallt det skrivna ordet.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 79:-

Prova LB+ i en månad för 79:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

79:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Massor av städprodukter från Mova

Prisvärda robotgräsklippare från Mova

Smart blender håller drycken kall hela dygnet

Så utvecklas din nästa robotgräsklippare i Kina

4-i-1 hälsomätning från Withings

Ooni: "Den bästa produkten vi någonsin har tillverkat"

Turbo-dammsugare från Samsung

Trendig espressomaskin från De’Longhi

Tvätt- och tork med smart skärm

Roborock lanserar nya skaftdammsugare som både dammsuger och tvättar

Roborock lanserar tvättmaskiner

Två trädgårdar, en robot