TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik
Påskerbjudande - 6 veckor för bara 6 kr

Nyhet

Husqvarna Automower EPOS får AI-plattform

En försmak av framtidens smarta Automower-robotgräsklippare är snart här.

Av / 2024-10-24 - 15:10
Husqvarna Automower EPOS får AI-plattform

Robotgräsklipparna blir smartare och smartare. Med senaste årens slinglösa klippare slipper man gräva ner begränsningskablar runt gräsmattan. Men med intåget av AI i alla våra apparater kommer även robotgräsklipparna bli så smarta att de sköter sig själva i än större utsträckning än idag. Husqvarna lanserar nu en AI-plattform för sina robotgräsklippare. I detta första steg gäller det proffsklipparna, men är det något vi lärt oss är det att sådana proffsfunktioner med tiden blir billigare och även letar sig ner till konsumentprodukterna.

Efterfrågan på pålitliga självgående lösningar för professionell grönyteskötsel fortsätter att växa. Vi fortsätter ligga i framkant och omdefinierar nu segmentet genom att nyttja vår expertis inom robotik och innovation”, säger Glen Instone, President Forest & Garden på Husqvarna.

Plattformen är gjort för att nya funktioner enkelt ska kunna integreras. Den är AI-redo där den första applikationen är en kamera med nattseende och avancerad objektigenkänning. Efter lanseringen kommer även en solcellsladdare som är kompatibel med plattformen. Alla modellerna stöder EPOS – Exact Positioning Operating System – som gör att man slipper slingkabel. De tre modellerna är gjorda för olika behov:

AZ 326339 rendition HighResPng
Foto: Husqvarna

Fastighetsskötsel – Automower 560 EPOS är optimerad för maximal körtid och har fjärrstart. Med flexibel framhjulsaxel kan den jobba i stora, kuperade och komplexa miljöer och har anpassningsbara klippmönster.

  • Upp till 12 000 m2 (inom 48h)
  • Klipphöjd: 20–60 mm
  • Klarar lutning upp till 50%
  • 40W klippmotor

Rek pris 82 900 kronor

Annons
CO 327497 rendition HighResPng
Foto: Husqvarna

Sport – Automower 580 EPOS har en stark motor och stor ytkapacitet anpassad för idrottsplaner. Den kan anpassa klippningen efter krav på gräshöjd och spelunderlag.

  • Upp till 16 000 m2 (inom 48h)
  • Klipphöjd: 20–60 mm
  • Klarar lutning upp till 45%
  • 80W klippmotor

Rek pris 103 900 kronor

PR 165866 rendition HighResPng
Foto: Husqvarna

Golf – Automower 580L EPOS har en låg knivdisk som kan klippa ner till 10 mm och är därför passande för golfbanor. Med anpassningsbara klippmönster passar den både för fairway och ruff.

  • Upp till 16 000 m2 (inom 48h)
  • Klipphöjd: 10–50 mm
  • Klarar lutning upp till 45%
  • 80W klippmotor

Rek pris 106 900 kronor

AM 535 AWD EPOS Facility 1
Foto: Husqvarna

Dessutom berättar Husqvarna att efterföljaren till Automower 535 AWD är på gång, med tillägget EPOS vilket innebär slinglös klippning. Även denna är lämplig för golfbanor, men är mer lämpad för ruffen då dess fyrhjulsdrift gör den mer terränggående och klarar brantare lutning.

  • Upp till 6 000 m2 (inom 48h)
  • Klarar lutning upp till 70%

Säljstart februari 2025

Läs också:

5 robotgräsklippare utan begränsningskabel (2024)

Roboten fixar både gräs och stress

I årets stora grupptest av robotgräsklippare utan slinga utmanas tre välkända märken av två nykomlingar. Här får du reda på vilka som klipper gräset bäst och var du får mest för pengarna.

Läs hela testet
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Erbjudande - 1 månad 79:-

Prova LB+ i en månad för 79:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

79:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till fler 7 800 produkttester!
  • Nyhetsbrev varje vecka med de senaste nyheterna
  • Bra rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Tidningen i digitalt format – nytt nummer varje månad
  • L&B TechCast – en podd från L&B
  • Inaktiverade annonser
  • L&B+ Video – häng med L&B-redaktionen bakom kulisserna på de stora teknikmässorna och mycket mer!

Så utvecklas din nästa robotgräsklippare i Kina

4-i-1 hälsomätning från Withings

Ooni: "Den bästa produkten vi någonsin har tillverkat"

Turbo-dammsugare från Samsung

Trendig espressomaskin från De’Longhi

Tvätt- och tork med smart skärm

Roborock lanserar nya skaftdammsugare som både dammsuger och tvättar

Roborock lanserar tvättmaskiner

Två trädgårdar, en robot

Ecovacs nya robotar gör rent överallt

Fler Samsung-kylar med skärm

Roborock klara med ny robotdammsugare