TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Google utmanar Apple TV

Nexus Player har appar, film och spel - samt röststyrning

Av / 2014-10-15 - 23:17
Google utmanar Apple TV

Chromecast är ett billigt och praktiskt sätt att få över surfplattans innehåll till tv-apparaten. Nu tar Google spelet ett steg längre med Nexus Player som direkt konkurrerar med Apple TV.

Den har stöd för appar som kan laddas ner från Google Play. Bland exemplen nämns Netflix, Youtube, Tunein, Pandora. Men även appar som Plex, som gör att du kan spela upp media i ditt nätverk. Ett trick som Apple TV inte klarar.

player-overview-1024

Dessutom har man så klart tillgång till musik,  filmer och tv-serier från Google Play. Man får personliga rekommendationer och kan synkronisera mellan sina enheter så att man kan börja titta i soffan och se slutet av filmen på surfplattan i sängen. Ytterligare ett trumfkort är att fjärrkontrollen är röststyrd så att man bara behöver säga titeln på det man vill se.

En annan fördel jämfört med Apple TV är att man kan använda den som en spelkonsoll. Det finns stöd för flera spelare och även här kan man fortsätta sitt spel på mobilen eller surfplattan. Men föredrar man soffan så kan man även köpa till en riktig spelkontroller för den rätta känslan.

Annons

Precis som med Chromecast finns det stöd för Google Cast, så att man kan använda TV:n som skärm och visa appar från både Android och iOS, sin bärbara dator eller Chrome-webbläsare.

Läs mer på www.google.com

Jonas Ekelund
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Död Chromecast-enhet? Här är vad du ska göra

Denna projektor har två lasrar

Rekordstor MicroLED-TV i upp till 162 tum

Världens första ”AI-projektor” från Samsung

Hemmabio på fyra hjul: Li Auto Mega med Dolby Atmos

Projektor eller braskamin? Den här ger dig både och - plus ljud

Pytteliten UST-projektor från Samsung

Ny 4K-laser från ViewSonic

Samsung-projektor med knivskarp bild på upp till 150 tum

Nytt ljudformat för hemmabio och gaming

Smart projektor från oväntat håll

Upp till 150 tum på väggen - enkelt