TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Apple Watch får sin första ansiktslyftning

Watch OS 2 kommer om en vecka.

Av / 2015-09-09 - 20:19
Apple Watch får sin första ansiktslyftning

Första gången vi såg en skymt av Watch OS 2.0 var i början av sommaren i samband med Apples årliga utvecklarkonferens.

Nu är den första uppdateringen på gång och ägare av världens bäst säljande smartklocka kan se fram emot en hel rad nya funktioner.

Foto: Apple
Foto: Apple

Time Travel ger användaren en snabb överblick över dagen. Man vrider bara på kronan så visas en lista med möten och andra aktiviteter. Mycket likt den tidslinje som konkurrenten Pebble har i sina smarta klockor.

Time Travel på Apple Watch. Foto: Apple
Time Travel i Apple Watch. Foto: Apple.

Många Apple Watch-ägare uppskattar säkert att Facebook Messenger får en egen app i klockan, så att man inte bara får en notis när man tar emot ett Facebook-meddelande utan nu kan läsa hela meddelandet och svara på det med smileys eller ett röstmeddelande. Precis som det alltid har varit med iMessage-meddelanden.

Annons

Facebook Messenger kommer snart til Apple Watch. Foto: Apple
Facebook Messenger kommer snart till Apple Watch. Foto: Apple.

Rent allmänt hela öppnar Watch OS 2.0 för att tredjepartsleverantörer kan utveckla appar till Apple Watch. Det finns redan i runda slängar 10 000 appar till plattformen, men i och med uppdateringen kan vi räkna med en uppsjö av nya appar som utnyttjar de nya möjligheterna för tredjeparts-appar att visa video, komma åt mikrofonen, med mera.

Foto: Apple
Foto: Apple.

Till exempel presenterade Apple i samband med lanseringen en ny app som heter iTranslate och som kan översätta ord i realtid bara genom att lyssna på vad man säger till klockan!

Watch OS 2.0 släpps samtidigt 16 september tillsammans med en rad nya Apple Watch-modeller, inklusive sportmodeller i guld och rödguld som är gjorda av anodiserad aluminium. Det kommer också en modell i rostfritt stål med rött armband – den så kallade Product Red-serien där Apple donerar en del av omsättningen till AIDS-forskning.

Foto: Apple

Foto: Apple

Peter Gotschalk
(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Superkamera i vikbar Samsung

Senaste iPhone 17-ryktena

Dåliga nyheter från OnePlus

Smartare Siri ytterligare fördröjd

Ny iPad Air med M3-chip

Möt PetPhone, världens första mobil för ditt husdjur

Nothing Phone (3a) och Pro lanserade

Galleri: Huaweis vikbara smartphone med tre skärmar

Här är Samsungs nya Android XR-headset

HMD-mobil för tonåringar

Här är Xiaomi 15 och Xiaomi 15 Ultra

Håll dig i form med Xiaomi