TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Google Play-butiken expanderar med hjälp av AI

Om du inte hittar rätt bland de miljontals apparna i Googles butik kommer du förmodligen snart att kunna be en AI om råd.

Av / 2024-10-29 - 19:01
Google Play-butiken expanderar med hjälp av AI

”Det finns en app för det där!”

Frågan är bara vilken app?

Googles Play-butik innehåller fler än två miljoner appar, och även om de är organiserade i grupper som spel, underhållning och shopping är antalet svindlande.

Nu kan hjälp vara på väg. Och som alla andra frågor år 2024 är svaret naturligtvis artificiell intelligens.

Teknikmediet Android Authority har tittat in i koden för Google Play Store och hittat spår av vad som sannolikt kommer att bli en AI-guide för appbutiken. Funktionen eller guiden är inte verklighet än. För närvarande finns bara alternativet ”Ask a question” i Play-appens kod.

Annons
Läs också Nyhet: Google AI kan göra det tråkiga skärmarbetet åt dig Bli av med de tråkiga uppgifterna vid datorn. Googles Jarvis-projekt kan bland annat handla i webbshoppar och boka biljetter.

Mediet förväntar sig att funktionen, om och när den så småningom blir en del av appbutiken, kommer att göra det möjligt för användare att ställa frågor i klartext om varje app eller om vilken app som kan användas för ett visst syfte.

Men detta ligger fortfarande i framtiden och Google har ännu inte avslöjat att de arbetar med en frågefunktion. Så för tillfället får du helt enkelt ta det som det kommer – och hoppas att några av de löften som apputvecklarna ger i beskrivningen har en koppling till verkligheten.

Källa: Android Authority

(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Pixel 10 får stora uppgraderingar

Detta är (nästan) inte en Pebble-klocka

Google Pixel 9a lanserad

iPhone 17 Air blir Apples tunnaste modell någonsin

Hej då Google Assistant

Flygbolagen stramar åt reglerna för powerbanks

Superkamera i vikbar Samsung

Senaste iPhone 17-ryktena

Dåliga nyheter från OnePlus

Smartare Siri ytterligare fördröjd

Ny iPad Air med M3-chip

Möt PetPhone, världens första mobil för ditt husdjur