TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Apple vill bli teleoperatör

Mobilföretag i USA och Europa förhandlar med Apple, som vill erbjuda kunderna telefoni och data direkt. (UPPDATERAD)

Av / 2015-08-05 - 17:31
Apple vill bli teleoperatör

Apple har inga planer på att bygga ett eget mobilnät, utan förhandlar med operatörer i Europa och USA om att använda deras nät som så kallad MVNO-operatör – Mobile Virtual Network Operator. Det skriver Business Insider.

En MVNO-operatör är ett mobilföretag som hyr in sig på andra operatörers nät och säljer kapaciteten vidare till kunderna under sitt eget namn. Fördelen med att vara MVNO i stället för att skaffa sig ett eget nät, vilket de stora operatörerna gör, är att man kan erbjuda kunderna sina egna produkter och priser utan att slippa trasslet med och kostnaderna för att bygga ut och underhålla den dyra mobil-infrastrukturen.

Djuice, Glocalnet, Halebop och Hallon är exempel på svenska MVNO-företag som använder Telenors, Teliasonera och 3:s nät.

Apple SIM och e-SIM
Det finns ingen garanti för att Apples planer på att bli ett mobilföretag någonsin förverkligas, men om de gör det så har elektronikjätten från Cupertino redan utvecklat – eller är på gång med – tekniker som skiljer dess mobiltjänst från de som befintliga teleoperatörer och MVNO-företag har.

Redan 2014 lanserade Apple det så kallade Apple SIM-kortet, som finns inbyggt i amerikanska och brittiska versioner av iPad Air 2 och iPad Mini 3. Det handlar om ett fysiskt SIM-kort som går att styra direkt från iOS-inställningarna och som ger användaren en möjlighet att växla mellan olika leverantörers mobilpaket.

Annons

Skærmbillede-2015-08-04-kl.-14.59.36

För ett par veckar sedan skrev Financial Times att Apple arbetar på ett så kallat e-SIM (embedded SIM) som är inbyggt i användarens smartmobil eller surfplatta och som låter användaren programmera och styra sitt abonnemang från enheten utan att någonsin behöva byta ut det fysiska SIM-kortet.

Med ett e-SIM-kort i alla iPhones och iPads, som kan aktivera Apple-mobilabonnemang direkt från inställningarna, skulle det vara oerhört enkelt för Apple att få en stor kundkrets på oerhört kort tid.

Apple påstås också vara på gång med en ny funktion som heter iCloud Voicemail, som använder Siri som telefonsvarare och låter den personliga assistenten transkribera intalade meddelanden och sedan skicka dem som SMS.

UPPDATERING (onsdag 5 augusti 16:00):
Apple har nu kommenterat ryktena och om vi ska tro på deras eget uttalande så har de inga aktuella planer på att bli mobiloperatörer. ”We have not discussed nor do we have any plans to launch an MVNO”, sade en talesperson från Apple igår tisdag.

Peter Gotschalk
(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Superkamera i vikbar Samsung

Senaste iPhone 17-ryktena

Dåliga nyheter från OnePlus

Smartare Siri ytterligare fördröjd

Ny iPad Air med M3-chip

Möt PetPhone, världens första mobil för ditt husdjur

Nothing Phone (3a) och Pro lanserade

Galleri: Huaweis vikbara smartphone med tre skärmar

Här är Samsungs nya Android XR-headset

HMD-mobil för tonåringar

Här är Xiaomi 15 och Xiaomi 15 Ultra

Håll dig i form med Xiaomi