TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV
Påskerbjudande - 6 veckor för bara 6 kr

Nyhet

B&W Pi8 McLaren Edition: Formel 1-ljud rakt i örat

Bowers & Wilkins klär sina fantastiska Pi8-öronsnäckor i McLarens ikoniska papayaorange färg.

B&W Pi8 McLaren Edition: Formel 1-ljud rakt i örat

Flaggskepps-öronpropparna från Bowers & Wilkins har fått en ny kostym. Inspirerad av McLarens Formel 1-team lanseras ett par av våra favoritöronproppar nu i en distinkt papayaorange och galvaniskt grå färgpalett – en tydlig referens till de bilar som tävlar på Formel 1-banor runt om i världen. Säg hej till Bowers & Wilkins Pi8 McLaren Edition.

Low--B&W - Pi8 McLaren Edition - Beauty 8 - 16x9
Foto: Bowers & Wilkins

McLaren-designen: Mer än bara dekoration?

Samarbetet mellan Bowers & Wilkins och McLaren sträcker sig tillbaka till 2015, då de började utveckla ljudsystemen för McLarens superbilar tillsammans. Nu har partnerskapet utökats till att även omfatta McLarens Formel 1-team.

– Vi är mycket glada över att samarbeta med McLaren-teamet igen. Den här nytolkningen av våra prisbelönta öronproppar lyfter vårt långsiktiga partnerskap genom att kombinera McLarens ikoniska design-DNA med våra branschledande ljudprodukter, säger Giles Pocock, Vice President of Branding på Bowers & Wilkins.

McLarens Formel 1-team använder tydligen de här produkterna när de återhämtar sig under resor mellan tävlingarna. Vi antar att det anses vara ett kontraktsbrott att använda konkurrerande produkter, så i stället för att lägga för mycket vikt vid detta, läs vårt test av originalet.

Läs också TEST: Bowers & Wilkins Pi8 B&W har överträffat sig själva med Pi8, som inte bara är en vidareutveckling av föregångaren utan också visar att de har lyssnat på användarna.
Low BW Pi8 McLaren Edition Beauty 7 16x9 1
Foto: Bowers & Wilkins

Samma ljudkvalitet som originalet

Pi8 McLaren Edition har identiska tekniska specifikationer som standardversionen. Du får samma premiumljud med välbalanserad tonalitet, effektiv brusreducering och smarta funktioner i laddningsfodralet.

Annons

Öronpropparna har fortfarande stöd för aptX Lossless för förlustfritt ljud på kompatibla enheter, och har multipunktsstöd för två enheter samtidigt. Laddningsfodralet fungerar inte bara som ett extra batteri, utan också som en USB DAC för anslutning till en dator. Detta kommer också att ge bättre ljud från iPhone, som bara har AAC över Bluetooth.

Läs också Nyhet: B&W Zeppelin McLaren Edition är utsökt Bowers & Wilkins och McLaren har samarbetat om en specialutgåva av Zeppelin, i nya färger. Och vi måste säga att vi är taggade!

Bättre passform, saknar Auracast

Bland förbättringarna jämfört med tidigare modeller märks den nya, mer ergonomiska designen. Bluetooth-anslutningen är också mer stabil än på Pi7-modellerna.

Batteritiden är 6,5 timmar med brusreducering aktiverad, och laddningsfodralet ger ytterligare 13,5 timmar. Inte branschledande, men säkert tillräckligt för de flesta.

Precis som standardmodellen saknar McLaren-utgåvan stöd för Auracast, en teknik som konkurrenter som JBL Tour Pro 3 och Sennheiser Momentum True Wireless redan har implementerat.

Low BW Pi8 McLaren Edition Beauty 5 16x9 1
Foto: Bowers & Wilkins
Läs också Nyhet: Läcker McLaren-version av B&W:s toppmodell Vi vet att de är bra. Nu blir de också "snabba". Bowers & Wilkins Px8 släpps i en speciell McLaren-version.

Exklusivitet kostar

Medan standardversionen av Pi8 kostar 4 129 kronor, kostar McLaren-utgåvan 5 698 kronor. Det är ett betydligt högre påslag än Bang & Olufsen tog ut för sin Ferrari Edition av Beoplay EX, där standardutgåvan kostar lika mycket som Pi8. Huruvida prispremien är värd det beror därför på hur mycket du värdesätter den exklusiva McLaren-designen.

Pi8 McLaren Edition ansluter sig till en serie McLaren-designade B&W-produkter som redan inkluderar hörlurarna Px8 McLaren Edition och streaminghögtalaren Zeppelin McLaren Edition.

Low--B&W - Pi8 McLaren Edition - Beauty 1 - 16x9
Foto: Bowers & Wilkins

Bowers & Wilkins Pi8 McLaren Edition: Pris och tillgänglighet

Pi8 McLaren Edition kan förbeställas nu och kommer att finnas i butik i maj. Priset är 5 698 kronor. Tillgängligheten uppges vara begränsad.

Mer info: hifiklubben.se

(f. 1978): Journalist. Gråbein har aldrig haft något annat heltidsjobb än på Ljud & Bild. Å andra sidan har han varit här nästan halva sitt liv, ända sedan 2001 när han skickade en jobbansökan till fel adress (han ville egentligen till en inspelningsstudio med samma namn). Gråbeins expertis är främst inom hifi, hörlurar och hemmabio, men det händer att han glimtar till med andra kvaliteter också.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Focal - med mer av allt

Nästa generation av Sony-pluggar för mindre än 1 400 kr

Uppdatering ger bättre ljud

Nytt flaggskepp i Sennheisers 500-serie

Öronproppsmonster från FiiO har totalt 26 element

Xiaomis nya öronproppar använder Wi-Fi för bättre ljud

Grado med nytt flaggskepp i massiv valnöt

Bättre broskledande hörlurar från Audio-Technica

Äntligen: Beats med en stor uppgradering

Flaggskeppsöronsproppar från Huawei

Prisvärda hörlurar för kräsna öron

Philips tänker på de minsta