TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Klipsch förnyar Reference-serien

En ny generation Klipsch Reference-högtalare är på väg – hårdare än någonsin!

Av / 2022-04-05 - 19:30
Klipsch förnyar Reference-serien

Klipsch är ett oerhört populärt märke i hifi- och hemmabiokretsar och mycket av det beror på den traditionsrika Reference-serien. Tack vare hög känslighet och effekttolerans har högtalarna förmågan att spela högre och renare än det mesta annat i prisklassen. Detta har lett till att Reference-serien blivit ett populärt val i allt från kompakta stereoanläggningar till stora hemmabioinstallationer. Och nu är nya modeller på väg!

Klipsch Reference II

Den nya Reference II-serien från Klipsch består av tio modeller, allt från relativt små stativhögtalare till stora golvstående torn – för att inte glömma centerkanaler och subwoofrar. Ovanpå detta finns också ett par Atmos-surround/höjdkanaler.

Samtliga högtalare har en rad uppgraderingar, både tekniska och kosmetiska. Först och främst har de fått nya och större Tractrix-diskanthorn, med en jämnare form som ska ge bredare spridning och större bandbredd. Inuti hornet sitter ett kompressionselement av aluminium. De kopparfärgade TCP-elementen till bas och mellanregister har hämtat mycket teknik från den dyrare Reference Premiere-serien. Förbättrade delningsfilter finns också på uppgraderingslistan.

På utsidan har högtalarna fått en ansiktslyftning med bland annat dolda magnetfästen till tygfronterna, som också har fått en smalare profil. Kabinetten är gjorda av MDF med invändig avstagning, Tractrix-basreflexport och finish i vinylträimitation.

KEF Reference II black
Den nya Reference-serien har uppgraderade högtalarelement och ett renare utseende. Men högtalarna ser fortfarande ut som Klipsch! (Foto: Klipsch)

Pris och tillgänglighet

Den nya Klipsch Reference-serien består av tre golvstående modeller (R-605FA, R-800F och R-600F), två stativhögtalare (R-50M och R-40M), två centerhögtalare (R-50C och R-30C), en Dolby Atmos Elevation-/surroundhögtalare (R-40SA) samt två aktiva subwoofrar (R-121SW och R-101SW). De nya modellerna förväntas komma nu i april.

Annons
Läs också Helt galet hemmabioljud Klipsch Cinema 1200 förvandlar vardagsrummet till ett inferno! Maken till soundbar finns nog knappt. Men den är inte lika bra på allt.

Cirkapriser:
Klipsch R-40M stativhögtalare: 3 500 kr
Klipsch R-50M stativhögtalare: 4 000 kr
Klipsch R-600F golvhögtalare: 11 000 kr
Klipsch R-800F golvhögtalare: 14 000 krr
Klipsch R-605FA golvhögtalare med Atmos-höjdkanaler: 18 000 par
Klipsch R-40SA Dolby Atmos/surround: 5 500 kr
Klipsch R-30C centerhögtalare: 4 500 kr
Klipsch R-50C centerhögtalare: 3 500 kr
Klipsch R-101SW subwoofer: 6 000 kr
Klipsch R-121SW subwoofer: 6 500 kr

Den nya Reference-serien presenterades för första gången på CES 2022 i januari. Här är en video från mässan:

 

 

Audun Hage
(f. 1981): Redaktionschef. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Som redaktionschef håller han ett öga på allt som journalisterna skriver. Han ansvarar också för Ljud & Bilds TV-tester.

1 reaktion på ”Klipsch förnyar Reference-serien”

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

ERBJUDANDE

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

B+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7500 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Ser du Sonos-högtalaren?

Högtalare som ett alternativ till en soundbar?

Rekordlåg soundbar från Philips

Katastrofalt dålig hantering av uppdatering kostar Patrick Spence jobbet som VD för Sonos

Elvis lever! Åtminstone på karaoke...

En ny generation soundbars

Kostar en förmögenhet, men spelar fantastiskt!

Samsungs nya soundbar: Subwoofern är hjälten

Dynaudio Symphony Opus One

Martin Logan får sällskap av GoldenEar

Färgglada kompakthögtalare för budgetmedvetna

Ett stenkast från stjärnorna?

Ljud & Bild