TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Pro-Ject The Dark Side of The Moon skivspelare

Det här är skivspelaren du ska spela The Dark Side of The Moon på.

Av / 2023-10-09 - 18:41
Pro-Ject The Dark Side of The Moon skivspelare

The Dark Side of The Moon var Pink Floyds stora genombrottsalbum, och sedan det släpptes 1973 har det varit ett av de bäst säljande musikalbumen i världen genom tiderna. Över 50 miljoner exemplar av albumet har sålts, och det är det näst bäst säljande studioalbumet i världen efter Michael Jacksons Thriller.

Färgerna på det ikoniska skivomslaget som designades av Storm Thorgerson har reproducerats i otaliga former sedan 1973, och har synts på bandets t-shirts sedan dess.

Nu finns de även på skivspelaren med samma namn som albumet, Pro-Ject The Dark Side of The Moon. Som vi såg för första gången på high-end-mässan i München i maj.

Dark Side Of The Moon Turntable 2
Foto: Pro-Ject

Skivspelaren är inte den första hyllningsspelaren från Pro-Ject, men förutom Metallica-spelaren är den den coolaste hittills.

En 10 mm tjock transparent glasplatta vilar på en remdriven innertallrik i aluminium, och spelaren är utrustad med en 8,6″ transparent akrylarm och en Pick it PRO Special Edition-pickup. Även den med regnbågsfärger på sidorna.

Annons
Dark Side Of The Moon Turntable 6
Foto: Pro-Ject

De ikoniska färgerna är bakbelysta med LED, som kan dimmas om så önskas, och armen har antiskating-reglaget placerat lättåtkomligt på sidan av armens bas.

Dark Side of The Moon-spelaren finns tillgänglig hos utvalda återförsäljare för 1800 Euro.

Dark Side Of The Moon Turntable 5
Foto: Pro-Ject
Läs också TEST: Pro-Ject Debut PRO skivspelare Pro-Ject Debut Pro firar företagets 30-årsjubileum med stil och finess.
Lasse Svendsen
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Kompromisslösa tonarmar

Hifi-mässan växte ur sina ramar

En sådan här skivspelare har du aldrig sett förut

Kom till hi-fi-mässa i helgen

Skivspelare för fansen

Spotify Pro – Mer för Wall Street än för användarna?

Rörförstärkare till miljonärspris

Studioljud i ett kompakt format

Nu kan du beställa denna

Kompakt TEAC-förstärkare med rejäl kraft

Första high-end streamern från McIntosh

Få B&O på ditt alldeles egna sätt