TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

NAD M10 V3 med ny DAC och bättre rumskorrigering

Den lilla allt-i-ett-streamingförstärkaren har uppdaterats, bland annat med en skivspelaringång.

Av / 2024-08-31 - 12:01
NAD M10 V3 med ny DAC och bättre rumskorrigering

NAD M10 är den minsta medlemmen i Masters-serien, som annars innehåller dyra high-end-modeller som till exempel förstärkaren M33. Den lilla enheten är ett komplett system med inbyggd streaming via BlueOS. Allt du behöver göra är att koppla in ett par högtalare och logga in på det trådlösa nätverket.

Läs också test: NAD M10 Ett komplett ljudsystem i den tunga änden behöver inte fylla halva vardagsummet. Det visar den senaste medlemmen i NAD Masters-serien.

NAD M10 har nu uppdaterats till version 3. Till det yttre liknar M10 V3 sina föregångare, men det har skett förbättringar och uppgraderingar bakom den stora pekskärmen.

nad m10 v3 front
NAD M10 V3 ser ut som sina föregångare, men det har skett stora förbättringar inuti det lilla kabinettet. (Foto: NAD)

När vi testade den ursprungliga M10 var den enda bristen i våra ögon att det inte fanns någon skivspelaringång. Detta har nu åtgärdats. Men bara för MM-pickuper. Digitalomvandlaren har förbättrats och är nu byggd över en ESS Sabre ES9039 DAC. Något som i regel brukar ge ett bra resultat.

nad m10 bag
På baksidan finns allt man behöver. Nu även en ingång för en skivspelare. (Foto: NAD)

NAD M10 har haft inbyggd Dirac Live rumskorrigering sedan den första versionen, men i den senaste versionen med Live Bass Control är det nu möjligt att korrigera basens frekvensgång i system med en eller flera subwoofers.

Uteffekten är fortfarande 100 watt per kanal i både 8 och 4 ohms belastning.

Annons
Läs också Grupptest: 5 stereoförstärkare med streaming Om du vill ha en stereo med alla moderna möjligheter men inte har så mycket plats är de här förstärkarna perfekta.

Tillgänglighet och pris

Vi har ännu inget svenskt pris eller leveransdatum för NAD M10 V3, men det europeiska priset är 2 499 Euro, vilket tyder på att den kommer att ligga i samma prisklass som sina föregångare.

John Hvidlykke
(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Uppdaterad version av unik konstruktion

High-end DAC med dedikerad hörlursutgång.

Kompromisslösa tonarmar

Hifi-mässan växte ur sina ramar

En sådan här skivspelare har du aldrig sett förut

Kom till hi-fi-mässa i helgen

Skivspelare för fansen

Spotify Pro – Mer för Wall Street än för användarna?

Rörförstärkare till miljonärspris

Studioljud i ett kompakt format

Nu kan du beställa denna

Kompakt TEAC-förstärkare med rejäl kraft