Leica är kända för kvalitet, och speciellt den optiska kvaliteten, men också den mekaniska. Som ett resultat kostar Leica-objektiv relativt mycket, men den här sätter rekord.
Åtminstone för 50mm objektiv.
Leica Noctilux-M f0.95/50 ASPH Titan, som den heter, är en utgåva i grå titan baserad på den redan kända Noctilux-M f0.95/50 ASPH.
Inga optiska förändringar har gjorts, eller mekaniska för den delen, förutom att stål ersatts med titan.
Alla som har fotograferat med en Noctilux-M f0.95/50 kan intyga den optiska kvaliteten som är både hög och tilltalande. Framför allt gäller det objektivets teckning av suddiga områden, bokeh, som är i en klass för sig.
Noctilux levereras med ett unikt serienummer ingraverat och kommer endast att finnas tillgänglig i 100 exemplar över hela världen, för den inte blygsamma summan av 200 000 SEK.
Läs hela artikeln med LB+
Supererbjudande - 50% Rabatt!
50% På LB+ Total i 12 månader! (Spara 925 kr)
Prova LB+ Total i 1 månad
Full tillgång till allt innehåll i 1 månad for bara 79:-
30% På LB+ Total i 6 månader!
Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader
- Tillgång till mer än 7500 produkttester!
- Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
- Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
- L&B TechCast – en podd med L&B
- Inaktiverade annonser