TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

JiYue Robo X redo med blixtsnabb acceleration och AI

Från 0-100 km/h på under 1,9 sekunder!

Av / 2024-11-18 - 17:23
JiYue Robo X redo med blixtsnabb acceleration och AI

På Guangzhou Auto Show 2024 har den kinesiska biltillverkaren JiYue presenterat Robo X – en elektrisk supersportbil som kan accelerera från 0 till 100 km/h på under två sekunder.

Fyra elmotorer och ett avancerat vätskekylsystem driver bilen, som är resultatet av ett joint venture mellan teknikföretaget Baidu och biltillverkaren Geely. Med en vikt på 1 850 kg och en konstruktion bestående av en integrerad kolfiberram och en högpresterande 5052 aluminiumlegering lovar Robo X en räckvidd på över 650 kilometer.

JiYue Robo X
(Foto: JiYue)

JiYue har ett särskilt fokus på AI. Med hjälp av Baidus Apollo-system kommer Robo X att bli den första elektriska superbilen med ett rent kamerabaserat system för självkörande funktioner, enligt elbilsmediet Electrek. Systemet är särskilt utformat för att användas på racerbanor.

För närvarande kan bilen förbeställas mot en deposition på 49 999 yuan (cirka 82 000 kronor). Produktionsstart är planerad till 2027.

JiYue Robo X
(Foto: JiYue)
Annons

Läs också:

Batmobilen från Dark Knight-trilogin: Nu kan du köpa din egen

Tio exemplar av den ikoniska Batmobilen från The Dark Knight tillverkas i samarbete med Warner Bros. För det nätta priset av 35 miljoner kronor.

Läs mer
Peter Gotschalk
(f. 1973): Chefredaktör L&B Home. Peter har arbetat för Ljud & Bild sedan 2012. Han har varit aktiv som teknikjournalist i många medier sedan 1998, bland annat som chefredaktör för prylmagasinet GEAR och som journalist för tidningarna PC World och Privat Computer. Peter skriver om mobiltelefoner och andra bärbara enheter samt om teknisk innovation, inklusive 5G, elektrisk mobilitet och smarta hem.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Här är VW:s eldrivna folkbil

Volvo ES90 högrest sedan rullar 700 km

Se Xiaomis vilda el-sportbil

Kias nya elbilar tar sikte på Tesla och Volkswagen

Batterirevolution från Mercedes

Billigare versioner av nya Model Y

Hemmaladdaren har precis blivit ännu smartare

Hur länge håller egentligen ett elbilsbatteri?

Räddningen vid dött bilbatteri

Volvos minsta blir redo för äventyr

GAC:s nya bilar är förnuftiga, men saknar ess i rockärmen

Kinesisk biljätte kommer till Sverige