Man ser snabbt likheterna med Beoplay A2 som vi testat förut. Utmärkt dansk design, men denna gång i rund form och i miniformat. Även om den ser rund och mysig ut så är den, till skillnad från A2, gjord av solid och förtroendeingivande aluminium. Den tål också måttligt med väta. Den laddas lyckligtvis med en vanlig USB C-laddare och räcker då i smått galna 24 timmar, om än inte på högsta volym. Den finns i sju sobra färger.
Läs vårt fullständiga test av Beoplay A1
Runt den gummerade underdelen döljer sig skickligt strömknappen, volymknapparna och Bluetooth-parningen. Tyvärr saknas NFC för enklare hopkoppling. Däremot finns inga knappar för att styra uppspelningen, utan det får man göra från mobilen. Där kan man också ladda ned Beoplay-appen som låter en välja olika ljudprofiler, eller skapa egna. På undersidan gömmer sig även en mikrofon så att man kan använda den som högtalartelefon.
Med tanke på designen och den måttliga storleken är det lätt att få för sig att det här är en högtalare för bakgrundsmusik i köket. Men Bang & Olufsens ingenjörer har jobbat hårt för att pressa ut så mycket och så bra ljud som möjligt. Korta stunder trycker den ur sig förvånansvärda ljudnivåer. Men framför allt är basen så djup att det borde vara omöjligt. Ljudet är rikt och varmt med fina detaljer och man får anstränga sig för att den ska låta pressad.
Slutsats
Det är lätt att tro att en liten och vackert designad högtalare mer är för ögonen än för öronen. Men Beoplay A1 bevisar att man faktiskt kan få båda. Den är trevlig att ha med sig och relativt lätt att använda. Speciellt som den har makalösa 24 timmars batteritid. Samt att den tål viss väta även om man inte bör bada med den. Men framför allt spelar den otroligt trevligt och kan till och med ryta till med bas och volym om det behövs.
https://youtu.be/bMdX7LdTjZU