TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

Nyhet

Samsungs AI TV-modeller debuterar i Frankfurt

QLED- och OLED-skärmar får ännu skarpare bild, och designmodellen The Frame Pro ser mycket lovande ut.

Av / 2025-03-19 - 09:15
Samsungs AI TV-modeller debuterar i Frankfurt

Frankfurt/Ljud & Bild: Samsung Electronics presenterade igår sina nya TV- och ljudprodukter. Under eventet ”World of Samsung” i Frankfurt, Tyskland, fick vi se några av företagets senaste innovationer inom TV och ljud. Flera av dessa fick vi stifta bekantskap med redan på CES i Las Vegas i januari, men nu är det alltså dags för de europeiska – och nordiska – modellerna att göra debut. Presentationen inleddes av Benjamin Braun från Samsung, som förklarade att många av produkterna använder artificiell intelligens (AI) för att på olika sätt förbättra bild- och ljudupplevelsen.

IMG 20250318 WA0019
Benjamin Braun. (Foto: Samsung)

– På Samsung arbetar vi för att göra alla de enheter du använder smartare och mer sammankopplade. World of Samsung handlar inte bara om att visa upp produkter, utan också om att demonstrera hur AI kan göra vardagen enklare. Oavsett om det är Vision AI som optimerar dina TV-inställningar för bästa bild och ljud, eller AI-drivna mobil- och hushållsprodukter som anpassar sig till dina vanor, visar vi hur teknologi kan vara mer personlig och tillgänglig än någonsin tidigare, säger Benjamin Braun, Chief Marketing Officer på Samsung Europe.

Nya TV-modeller: QLED/Neo QLED, OLED och The Frame Pro

Inför 2025 har Samsung valt att vidareutveckla flera av sina mest populära TV-modeller genom att ge dem ett lyft i bildkvalitet. Kanske mest spännande för nordiska TV-tittare är att designfavoriten The Frame nu finns i en ny Pro-version. The Frame Pro har bland annat uppgraderats med en kraftfullare MiniLED-bakgrundsbelysning, vilket ger skärmen ett efterlängtat kontrastlyft. Det är inte riktigt i nivå med den lokala dimningen i Samsungs high-end-skärmar, men det är fortfarande ett märkbart steg upp i kvalitet från standardversionen.

20250318 121922 scaled
Samsung The Frame Pro. (Foto: Audun Hage)

Både standard- och Pro-versionerna av The Frame har också fått uppdaterad videobearbetning med AI-finesser: Den så kallade AI Picture Optimizer optimerar varje bild i realtid och justerar ljusstyrka, kontrast och färg på ett intelligent sätt. Pro-modellen har dessutom den mest kraftfulla processorn av de två, som hämtats direkt från Neo QLED-modellerna (NQ4 AI Gen 3).

Förutom den förbättrade bildkvaliteten levereras The Frame Pro med en trådlös anslutningsbox”Wireless One Connect” – som förenklar installationen i hemmet. Eftersom boxen inte behöver vara fysiskt ansluten till TV:n kan den placeras fristående, upp till 10 meter bort, tillsammans med dina andra videokällor. Det gör det ännu enklare att montera TV:n på väggen, utan synliga kablar.

Annons

Det är också värt att notera att årets The Frame (standardmodellen) nu endast finns i skärmstorlekar upp till 65 tum, medan Pro-modellen finns i 65, 75 och 85 tum.

20250318 123952 scaled
Wireless One Connect. (Foto: Audun Hage)

Samsung QN990F/QN900F med 8K-upplösning

På toppen av 2025 års TV-utbud finns 8K-TV:n Neo QLED 8K QN990F. Den kommer att dra nytta av Samsungs mest kraftfulla videoprocessor, NQ8 AI Gen3, som använder en rad AI-funktioner för att förbättra bildkvaliteten, ljudåtergivningen och den övergripande användarupplevelsen. QN990F har också en slimmad och minimalistisk design med en knappt synlig ram runt skärmen.

20250318_121651-scaled 20250318_121725-scaled 20250318_121712-scaled
<
>
Samsung QN900F. (Foto: Audun Hage)

Det slutar inte där, för Samsung lanserade också den lite enklare men snygga 8K-modellen QN900F, som nu kommer till Europa. Denna LCD-skärm har en slimmad design med en speciell ram som påminner om The Frame-familjen, kombinerat med en kraftfull MiniLED-panel med 8K-upplösning. Och eftersom Samsung har gjort sin digitala konstbutik ”Art Store” tillgänglig på flera modeller i år, är det möjligt att få QN900F att se ut som en slags ”high-end” version av The Frame.

20250318 122019 scaled
Samsungs Art Store innehåller nu över 3 000 konstverk – inklusive flera nordiska konstnärer – från 70 olika museer och utställningar. Art Store kommer att finnas tillgängligt på alla 2025-modeller med QLED, Neo QLED och microLED – men inte på OLED, intressant nog. (Foto: Audun Hage)

För de som svär vid OLED när det gäller bildkvalitet finns det fortfarande anledning att se fram emot den nya flaggskeppsmodellen S95F, som använder de senaste OLED-panelerna i kombination med uppgraderad AI-videobearbetning. OLED-skärmarna har suverän kontrast, och med det uppdaterade antireflexfiltret (Glare Free 2.0) har panelen blivit ännu mattare och bättre på att bibehålla svartnivån under olika betraktningsförhållanden.

20250318 100533 scaled
Samsung S95F. (Foto: Audun Hage)

Samsung är också noga med att betona att deras QLED-TV-apparater är ”äkta” QLED-modeller som uppfyller de kriterier som QLED Alliance har satt upp när det gäller användningen av kvantprickar (quantum dots utan kadmium) i bildpanelen. Inte alla tillverkare är trogna dessa kriterier, hävdar de.

IMG 20250318 WA0020
Samsung QLED är äkta QLED-TV-apparater, i motsats till konkurrenternas, enligt Samsung.

Ett antal nya QLED- och Neo QLED-modeller, inklusive Q7F, Q8F (QLED) och QN70F, QN80F, QN90F (Neo QLED), kommer också att finnas tillgängliga i de mer ”normala” prisklasserna, från smått till stort. Skärmstorlekarna sträcker sig från 24 tum till imponerande 115 tum!

20250318_120516-scaled 20250318_120740-scaled 20250318_120537-scaled 20250318_120642-scaled 20250318_120712-scaled 20250318_111205-scaled 20250318_1052410-scaled
<
>
Samsung U8000F. (Foto: Audun Hage)
20250318 111205 scaled
Samsung QN90F finns i skärmstorlekar upp till 115 tum. (Foto: Audun Hage)

Pris och tillgänglighet

Samsungs nya TV-modeller kommer att rullas ut i butik från april 2025 och under våren/sommaren. Priserna har ännu inte bekräftats, men vi kommer att uppdatera med priser och mer information när vi närmar oss lanseringen. Vi har naturligtvis beställt flera av modellerna för test.

Under presentationen i Frankfurt fick vi också chansen att titta närmare på några av de viktigaste modellerna, inklusive toppmodellen S95F och Frame Pro – ensamma och bakom stängda dörrar – så håll ögonen öppna för några mer grundliga första intryck under de kommande dagarna!

Ljud & Bild specificerar att reseomkostnaderna för detta reportage betalades av tillverkaren.
Audun Hage
(f. 1981): Journalist. Audun anställdes som journalist på Ljud & Bild 2004 och har spelat en aktiv roll i utvecklingen av L&B som tidning och webbplats. Audun är extremt kvalitetsmedveten och känd för sina kräsna öron och skarpa ögon. Han ansvarar för Ljud & Bilds TV-tester.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Bästa TV:n för Formel 1 2025

Sony lanserar ny TV-teknik med fantastiska färger

TCL blir officiell olympisk partner

Hur man bäst ser skid-VM - hemifrån

Nu kan din LG TV få ”Ambilight”

Samsung fortfarande nummer ett i TV-industrin

Så här kommer den nya flaggskepps-TV:n från Philips att se ut

Ny generation Meta OLED-TV-apparater med Ambilight

Snart kommer du att kunna ha en konversation med din TV

Disney med goda nyheter för Samsung TV-ägare

Här är LG:s nya OLED-panel

Hisense, Samsung och TCL satsar på LCD-TV med "RGB-bakgrundsbelysning"