TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Fungerande prototyp av modulär mobil

Google visar upp hur långt man kommit i Project Ara

Av / 2014-11-09 - 14:04
Fungerande prototyp av modulär mobil

Förra året startades en finansieringskampanj för Phonebloks, en unik mobil som skulle byggas i moduler. Tanken var att man själv skulle kunna plocka ihop precis den mobil man behöver och kunna byta ut delar senare. Antingen man kom på att man behövde större batteri, bättre kamera eller mer minne.

Google startade ett eget projekt för att bygga en modulär mobil som man kallade Project Ara. De har tidigare visat upp designprototyper på hur den skulle kunna se ut. Men nu har man släppt en video där vi får se en prototyp som faktiskt fungerar.

Planen är att mobilen ska släppas nästa år och ska då köra Android 5 istället för Jelly Bean som mobilen i videon. Den 14 februari har Google planerat en presskonferens för att visa upp en mer färdig modell.

Annons
Jonas Ekelund
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste iPhone 17-ryktena

Dåliga nyheter från OnePlus

Smartare Siri ytterligare fördröjd

Ny iPad Air med M3-chip

Möt PetPhone, världens första mobil för ditt husdjur

Nothing Phone (3a) och Pro lanserade

Galleri: Huaweis vikbara smartphone med tre skärmar

Här är Samsungs nya Android XR-headset

HMD-mobil för tonåringar

Här är Xiaomi 15 och Xiaomi 15 Ultra

Håll dig i form med Xiaomi

Xiaomi släpper nya surfplattor