TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

TEST: Nikon Z50II

Budgetvänlig nybörjarkamera

Nikon Z50II kommer sent men är välkommen – och uppdaterad där det räknas som mest.

Av / 2025-03-06 - 11:01
Nikon Z50II

Ljud & Bild tycker

  • Väldigt fin bild- och videokvalitet Kompakt och lätt med utmärkt ergonomi, snabb autofokus och hög bildhastighet. Inbyggd blixt.
  • Saknar bildstabilisering och har kort batteritid. Ingen synlig förbättring i bildkvaliteten.

Fem år efter att vi testade Z50 har Nikon visat att de äntligen har lyssnat på kritiken och släppt nya Z50 II. Föregångaren var redan en utmärkt kamera, speciellt för nybörjare, men det var 2020.

Z50 är en kompakt och lätt kamera med hög bild- och videokvalitet, vilket ju är vad de flesta är ute efter. Men autofokusen övertygade ingen 2020, trots detta var kameran ett av de bästa köpen i sin klass.

Nya Z50II ligger i en prisklass där utbudet inte är särskilt stort. Men Canon (EOS R10), Sony (a6400), och Fujifilm (X-S20) har alla en rival som i mångt och mycket matchar Z50II, så frågan är om nykomlingen har vad som krävs för att hävda sig ett så tufft prissegment.

Läs också TEST: Fujifilm X-S20 Ser ut som en billig kamera, är helt grym och ganska smart.

Det finns inte våldsamt stora förändringar i Z50II, åtminstone inte många synliga. Nikon har fokuserat på det som var föregångarens akilleshäl: autofokusprestanda.

Nikon Z50II 2
Foto: Lasse Svendsen

Nikon Z50II

På insidan sitter samma 21-megapixels bildsensor i APS-C-format som spelar in video i 4K-kvalitet och klarar av en bildhastighet på fullt brukbara 11 bilder per sekund. Eller 15 om man väljer att använda den elektroniska slutaren.

Annons

Den största förändringen är en ny Expeed 7-bildprocessor. Det är den som ger kameran bättre prestanda, men den gör inget nytt med bildkvaliteten. Det är dock inte särskilt kritiskt. För bildkvaliteten i Z50II är mer än bra nog och mycket bättre än i någon mobiltelefon, och kameran är användbar i många fler situationer och andra ljusförhållanden än de flesta mobiltelefoner.

Nikon Z50II 7
Foto: Lasse Svendsen

En ny knapp har hittat till ovansidan av kamerahuset. Den aktiverar 31 olika så kallade Picture Control Profiles, eller bildprofiler om man så vill. Det tror jag är flest av alla kameror i den här klassen. Genom att trycka på knappen aktiveras en meny där man kan bläddra bland de olika bildinställningarna.

Inställningarna kan justeras av fotografen om så önskas, och profilerna är kompatibla med NX studiomjukvara för bildjustering och efterbehandling. I övrigt är det mesta sig likt, förutom en ljusare OLED-sökare.

Bildhastigheten har jag redan nämnt och den kommer med en bonus tack vare den nya bildprocessorn. Kameran har nämligen en Pre Burst – eller uttryckt på ett annat sätt: man kan trycka ned avtryckaren halvvägs, så sparar kameran bilderna som tagits sekunden innan avtryckaren trycks ner helt.

Nikon Z50II 4
Foto: Lasse Svendsen

Klarar man sig med JPEG-filer kan bildhastigheten ökas hela vägen till 30 bilder per sekund, med kamerans elektroniska slutare aktiverad.

På videosidan är den största uppgraderingen 4K-video i 10-bitars HVEC. Det går också att spela in video med N-log för fotografer som vill få ut det mesta av färgnivån och graderingen under efterbearbetningen.

Precis som de flesta kameror har Z50II ett utökat dynamiskt omfång med HLG som är anpassat för visning på HLG/HDR-kompatibla TV-apparater.

Nikon Z50II 11
Foto: Lasse Svendsen

Kompakt och lätt

Det finns inga nämnvärda skillnader i hur kameran känns att använda jämfört med föregångaren från 2020. Man märker dock snabbt att nykomlingen reagerar snabbare på kommandon och att autofokusen är blixtsnabb jämfört med föregångarens. Med vissa objektiv, märk väl.

Kit-zoomen på 16–50 mm, till exempel. Eller vidvinkelzoomen på 12–28 mm, som fungerar som hand i handske med kamerans förbättrade autofokusalgoritm. Nya DX 24 mm f1,7 är inte lika snabb i vändningarna och dessutom väsnas STM-motorn.

Z50II kan även använda Nikkor-objektiven i S-serien som är anpassade för fullformat. Fast med en beskärningsfaktor på 1,5x, vilket ger ett Nikkor Z 35/1,8 S-objektiv cirka 50 mm brännvidd.

Nikon Z50II DX12 28
Foto: Lasse Svendsen

Den vrid- och vändbara pekskärmen praktisk och behändig på samma gång, och ger vloggare en fördel. Annars har Nikon flyttat runt lite knappar. På baksidan sitter det numera fyra nya knappar som gör kameran mer användarvänlig och det är lätt att se att Nikon inte har fått plats med en joystick.

Nikon Z50II 12
Foto: Lasse Svendsen

Nikon Z50II är så liten och behändig att det är en fröjd att fotografera med den. Det vill säga ända tills batterisymbolen blinkar rött. Jag förstår att Nikon inte har fått plats med ett fysiskt större batteri, men trots att det har fått runt 10 % högre kapacitet så klarar det inte mer än runt 250 bilder innan det behöver laddas. Det är inte bara färre bilder än vi fick med föregångaren, det är också det lägsta antalet i klassen för budgetvänliga systemkameror.

Nikon Z50II 3
Foto: Lasse Svendsen

Bildkvaliteten

Desto mer glädjande är att konstatera att bildkvaliteten håller måttet, och mer än så. Eller rättare sagt: stillbildskvaliteten är praktiskt taget identisk med föregångarens. Vilket till en början kan låta som att det inte har skett några framsteg i Z50II. Det är i och för sig sant, men på videosidan har det skett framsteg.

Nikon Z50II 5
Foto: Lasse Svendsen

Man kan filma i 4K med 60 fps, men då får man en beskärningsfaktor 1,44. Så jag rekommenderar att man hellre håller sig till 4K och 30 fps, även om det ger en något högre rolling shutter-effekt än vid 4K/60p. Med 10-bitars HLG har kameran en utmärkt videokvalitet. Rena, snygga filer med marginellt brus, inget mosaikbrus och klara, neutrala färger.

Nikon Z50II 8
Foto: Lasse Svendsen

Nikon har gett kameran videofunktioner som att visa Waveframe på skärmen, så att man ser skillnaden mellan ljusa och mörka toner på skärmen. Förutom fina videomöjligheter har kamerans 3D-autofokus – med avancerad spårning av bekanta föremål, djur, människor, ögon och ansikten – flyttat föregångarens mediokra autofokusprestanda ända upp i elitserien.

Äntligen är den fullt jämförbar med Canons Dual Pixel-autofokus och Sonys välpolerade autofokussystem. Man kan räkna med att få mycket skarpare bilder med Z50II än med föregångaren, ingen tvekan om den saken.

De många bildprofilerna är definitivt roliga att leka med. Många av dem påminner om Instagram-filter och man kan lägga dem på alla JPEG-filer på ditt minneskort, samtidigt som man lagrar orörda RAW-filer till arkivet.

Nikon Z50II 10
Foto: Lasse Svendsen

Slutsats

Nikon Z50II är sena på bollen. Fem år har gått sedan föregångare lanserades. Under tiden har de flesta av konkurrenterna släppt både en och två kameror i samma segment. Men när Z50II väl är här uppskattar vi att Nikon har åtgärdat några av klagomålen i vår Z50-recension. Bortsett från en, inte helt oviktig, punkt: Det finns fortfarande ingen inbyggd bildstabilisering. Man är fast vid att objektivet har optisk stabilisering. För de flesta fotografer är det knappast något problem, men till exempel vid videoinspelning är integrerad stabilisering ofta att föredra.

Autofokusen är dock betydligt bättre än tidigare, så den invändningen kan vi lugnt avfärda. Tyvärr har batteritiden gått åt fel håll. Annars tillhör kamerans övergripande prestanda och användarvänlighet toppklassen för budgetkameror.

Läs också TEST: Nikon Z6 III Nikon har lyssnat på kritiken och gjort klassens kanske allra bästa kamera.
Karakter
Nikon Z50II
Basic
Lasse Svendsen
Chefredaktör. Lasse har jobbat på Ljud & Bild sedan 1999. Han har också skrivit om fotografi i tidningen Fotografi och om hifi i tidningen Audio Video samt har jobbat som biljournalist på tidningen Drive. Allt började 1980 med en Garrard-skivspelare, en Tandberg-förstärkare och ett par Jamo-högtalare. Han har också lång erfarenhet av hifi-industrin och skriver i dag mycket om hifi, foto, datorer och ljud men även om bilar.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

Erbjudande

Supererbjudande - 1 månad 10:-

Prova LB+ i en månad för 10:-

LB+ Total 12 månader

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 12 månader

LB+ Total 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

10:- / första månaden
154:- / mån
154:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7800 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Bildglädje i större format

Klassisk kamera för kreativa

Kompetent lättviktare

Den nya normalen

Racerkameran

För Fuji-fotografer på fågeljakt

Navigerar med radar

Kanonbra budgetkamera

Neumann M 49 V: Så bra att nyinspelning behövdes

Billig selfie-drönare

Fyra trådlösa mikrofoner som gör dina videor professionella

Blixtsnabb perfektion