TESTER Bil & Elfordon Datorer Sport & Träning Gaming Mobil Smart hem Teknik

Nyhet

Smyglansering av uppdaterad Galaxy Tab S6 Lite

Rumänska Samsung-sajten råkar lägga ut nya modellen för tidigt.

Av / 2024-03-26 - 12:58
Smyglansering av uppdaterad Galaxy Tab S6 Lite

Som ett alternativt till de utmärkta, men minst sagt svettigt dyra, Galaxy Tab S9 surfplattorna erbjuder Samsung också sin Tab S6 Lite som ett alternativ. Det kanske ser ut på modellnumret som att det är en uråldrig platta då Galaxy Tab S6 kom 2019, med Lite-modellen följande år, men den uppdateras faktiskt vartannat år för att fortsätta fungera. Nu är det två år sedan S6 Lite uppgraderades och ryktena har gått på nätet senaste tiden om att den är på gång. Och nu har den plötsligt dykt upp på den rumänska Samsung-sajten, utan något pressmeddelande eller ens omnämnande om att det är en ny modell.

Läs också TEST: Samsung Galaxy Tab S9 Ultra 5G Samsung Galaxy Tab S9 Ultra 5G är större än många laptop-skärmar. Men så kostar den nakna surfplattan också mer än de flesta bärbara datorer.

Man har helt enkelt bara bytt ut bilder och specifikationerna. Det är kanske inte så konstigt då nyheterna är ytterst begränsade. Den har fått nya systemkretsar på 2,4 GHz som inte nämns vid namn, men tidigare läckor säger att det är en Exynos 1280 till skillnad från den tidigare Snapdragon-kretsen. Bluetooth har också uppgraderats från version 5 till 5.3, vilket ger stöd för ljudkodekar med förlustfri komprimering.

Annars är det som tidigare en 10,4-tums LCD-skärm på 1200×2000 pixlar och stöd för S-Pen, 4 GB minne, 64 GB lagring, SD-minneskort och en 8 MP kamera.

ro feature change the way you note 540545518
Foto: Samsung

Anledningen till uppgraderingen kan helt enkelt vara att det behövs för att kunna köra nyare Android-versioner. Den fås nämligen med Android 14 och Samsungs gränssnitt One UI 6.1, till skillnad från förra modellen som levererades med Android 12.

En annan nyhet är den mintgröna färgen som kanske känns lite mer vårlik än svart eller kopparfärg.

Annons

Den rumänska sajten listar inget pris, vilket tyder på att någon kanske publicerat den för tidigt.

Källa: Gizmochina

Jonas Ekelund
(f. 1969): Journalist och nyhetsredaktör. Jonas har jobbat för Ljud & Bild sedan 2007 med det mesta som kan kallas bärbart. Det vill säga mobiler, trådlösa högtalare och hörlurar. Ibland klampar testandet in på kollegernas områden multirum-ljud, hemmabio och foto. Han startade sin bana som teknikjournalist på IDG och skrev bland annat för PC för Alla, Internetworld och det som senare blev M3.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Smartare Siri ytterligare fördröjd

Ny iPad Air med M3-chip

Möt PetPhone, världens första mobil för ditt husdjur

Nothing Phone (3a) och Pro lanserade

Galleri: Huaweis vikbara smartphone med tre skärmar

Här är Samsungs nya Android XR-headset

HMD-mobil för tonåringar

Här är Xiaomi 15 och Xiaomi 15 Ultra

Håll dig i form med Xiaomi

Xiaomi släpper nya surfplattor

Årets Galaxy A-serie är här

Galaxy Flip 7-bilder läckta