TESTER Foto & Video Hi-fi Hemmabio Högtalare Hörlurar TV

LP-skivor på stormarknaden

Vinylens frammarsch fortsätter. Nu kan britterna köpa trendiga, analoga julklappar på stormarknaden.

Av / 2015-12-07 - 09:41
LP-skivor på stormarknaden

Försäljningen av LP-skivor har åttadubblats på sex år. Skivpressarna arbetar igen efter flera årtionden i dvala och det kommer med stor sannolikhet att ligga massor av grammofoner under julgranen om ett par veckor.

Att vinylen har blivit mainstream har vi sett ännu ett exempel på i helgen. Då började nämligen den brittiska stormarknadskedjan Tesco att sälja LP-skivor – som ”trendiga julklappar”. För första gång i kedjans historia.

I dagsläget har Tesco 20 titlar i sortimentet, de flesta av dem klassiker. Det handlar bland annat om Bruce Springsteens ”Born in the USA”, The Rolling Stones ”Sticky Fingers”, Princes ”Purple Rain” och Nirvanas ”Nevermind”. Bland de modernare titlarna finns Coldplays ”A Head Full of Dreams” och George Ezras “Wanted on Voyage”.

Skivorna kostar mellan 12 och 20 pund.

Musikansvarig på Tesco, Michael Mulligan, säger: ”Vinyl är helt klart tillbaka. Efterfrågan växer för varje år och vi tror att det kommer att finnas en stor efterfrågan på trendiga musikjulklappar.”

Annons

2009 var värdet på den totala LP-försäljningen i Storbritannien 3 miljoner pund. 2014 hade den växt till nästan 26 miljoner pund!

Källa: The Guardian

John Hvidlykke
(f. 1964): Journalist. John har arbetat för Ljud & Bild sedan 2013. Han skriver om hifi, högtalare, datorer, spel och teknikhistoria. John har ägnat sig åt teknikjournalistik sedan 1982(!) och har arbetat för många olika tidskrifter i olika roller, bland annat GEAR, High Fidelity, Computer för alla, Illustrerad vetenskap, Ny elektronik, PC World och Privat Computer. Han har också skrivit många böcker och utbildningsprogram om IT.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Läs hela artikeln med LB+

50%

Supererbjudande - 50% Rabatt!

50% På LB+ Total i 12 månader! (Spara 925 kr)

Prova LB+ Total i 1 månad

Full tillgång till allt innehåll i 1 månad for bara 79:-

30% På LB+ Total i 6 månader!

Full tillgång till allt innehåll på Ljud & Bild och L&B Home i 6 månader

Bara 77:- / mån
79:- / for 1 månad
107.80:- / mån
Med ett abonnemang får du även:
  • Tillgång till mer än 7500 produkttester!
  • Stora rabatter hos våra samarbetspartner i LB+ Fördelsklubb
  • Nyhetsbrev med senaste nyheterna varje vecka
  • L&B TechCast – en podd med L&B
  • Inaktiverade annonser

Förstärkare med separat strömförsörjning

Använder sällsynta rör

Tina och Stevie spelar dina vinylskivor

Streamer och DAC från Gustard

High-end kinder-ägget som kan växa med dig

Eversolo uppgraderar den populära streamern

Bluesound Node får rumskorrigering

Få 3D-ljud från alla dina högtalare och hörlurar

Lanserar Icon-serien med förstärkare

Altec Lansing överraskar på CES

Hörlursförstärkare med pekskärm

Lägg KFC-förpackningen på skivspelaren

Ljud & Bild