Toshiba 46TL963

Mycket för pengarna

Det har varit tyst från Toshiba ett tag men nu är japanerna tillbaka med en ny serie som har bra specifikationer och fina priser.

Toshibas nya serie fokuserar på bildkvalitet snarare än att kunna skryta med så många finesser som möjligt. Och det har givit utdelning. Trots att 46TL963 är billigast av alla i testet så ligger den inte långt efter de bästa när det gäller bildkvalitet. Färgåtergivningen är otroligt snygg och neutral, även i standardläget. Till skillnad från Samsung och LG finns det inget större behov av att fintrimma bildinställningarna, här är det mer plug’n’play som gäller. En annan fördel med Toshiba-skärmen är den förhållandevis matta frontpanelen, som ger mindre reflektioner och bidrar till en bättre kontrast i ljusa omgivningar. Den lider dock av samma problem som många andra billiga LCD-LED-skärmar, nämligen en ojämn ljusfördelning. Vi ser tydligt att 46TL963 har tendenser till ljusa fläckar i de mörkaste scenerna. Ljusstyrkan är däremot superstark och bidrar till att öka den upplevda kontrasten. För att pressa priset har Toshiba däremot låtit bli att skicka med 3D-glasögon, så det får du räkna med att köpa till för ungefär 500 kronor styck.

Ljudkvalitet
Toshiba-TV:n har ett ljud som är en trist historia. Här finns noll bas och ljudet blir följaktligen väldigt tunt, utan tryck i röster. Behovet av en separat ljudanläggningen blir därför tydligare.

Användning och finesser
Det råder lite delade meningar om användarvänligheten. Medan fjärrkontrollen känns som en kvarleva från forntiden, med många små knappar, är menysystemet modernt och överskådligt. Det tar därför inte så lång tid att vänja sig vid de vanligaste funktionerna. Toshiba-skärmen har Intel Wi-Di (Wireless Display) som klarar trådlös överföring från datorer som stöder funktionen. Å andra sidan har 46TL963 inte inbyggt trådlöst nätverk, för att få det måste man köpa till en separat USB-dongel. Nätportalen Toshiba Places har ett ganska så begränsat urval av tjänster. Förutom standard-appar som YouTube finns det få lokalt förankrade tjänster.

Slutsats
Toshiba 46TL963 är den billigaste TV:n i testet, men har ändå en tjusig bild som inte kräver några större justeringar. Vi tycker dock ändå att den här modellen känns lite ”plundrad” eftersom det saknas både 3D-glasögon och trådlöst internet i ursprungsutförandet.

Toshiba 46TL963 har ett något billigare utförande än de andra TV-apparaterna, med en enkel silverfärgad plastram utan större designdetaljer. Toshiba har valt att låta merparten av kontakterna peka rakt bakåt, så detta är inte TV:n som är enklast att hänga på väggen. 

Läs vidare
Exit mobile version