Lumix är en välbyggd kamera med stor skärm, tydliga och väl placerade knappar. Någon HDMI-utgång för att visa filmer och bilder på TV-apparaten finns inte. Däremot självklart en USB-port för att koppla till datorn. Batteriet är som vanligt löstagbart och laddas separat. Tråkigt nog anger man inte hur länge det räcker vid filmning. Hur långa filmer man kan lagra beror på SD-kortets kapacitet. Det finns åtminstone ett par inställningar, upplösning som går upp till 720p, vitbalans och exponering.
Användning
Kameran startar upp godkänt snabbt. Tack vare en ratt för inspelningsläge kan man redan innan välja video för att komma igång snabbare. Sen är det bara att sikta och skjuta. Den mest uppseendeväckande funktionen är att man faktiskt kan använda optisk zoom medan man filmar. De andra stillbildskamerorna kan också zooma, men bara innan man börjar inspelningen. Det finns inget smidigt automatiskt sätt att dela med sig av filmerna. Det blir till att kopiera filerna från minneskortet, använda egna program för att redigera och ladda upp filmerna på nätet.
Bildkvalitet
Inomhus imponerar inte Panasonic något särskilt, filmerna blir lite mörka och de tenderar att hacka vid panoreringar. Det ständiga problemet med brus ser vi också här. I bättre ljus är det en annan femma, där får vi skarpa och fina videoklipp. Prestanda är bra och komprimeringen hänger med för det mesta. På det hela taget är videokvaliteten över medel men med tanke på kamerans pris hade man kunnat önska sig bättre kvalitet.
Panasonic Lumix DMC-ZX1