Philips Air humidifier 5000

Funktion före stil

Naturligtvis är funktion viktigare än utseende men det gör ju inget om en produkt som behöver stå synligt i hemmet är lite snygg. Här har Philips en liten uppförsbacke i mina ögon.

Philips inledning

Philips Air humidifier 5000 är en cylinderformad luftfuktare som är tänkt att stå en bit upp från golvet, precis som deltagarna från Smartmi och Wilfa. Mitt exemplar är svart men den finns även i vitt. Personligen tycker jag att den saknar lite finess utseendemässigt. Inte direkt ful men eftersom en luftfuktare är en produkt som inte kan gömmas undan om den ska fungera optimalt så kan utseendet ändå ha betydelse.

Philips Air humidifier 5000 är luftrenare tänkt att stå en bit upp ifrån golvet. Den är stabil och gedigen även om jag personligen känner att den gott kunde vara lite snyggare. (Foto: Åsa Warme Hallén L&B Home)

Packa upp och komma i gång

Det är lätt att komma i gång med Philips Air humidifier 5000. I botten finns själva vattentanken, som även har en vattennivåindikator placerad på det som är framsidan av luftrenaren. Inuti vattentanken finns ett stort filter och ovanpå allt detta placerar jag nästa del som har en pekskärm på ovansidan.

Luftfuktaren från Philips består av tre delar. Anton & Harry undersöker delarna lite extra noga för att säkerställa att det är OK. (Foto: Åsa Warme Hallén L&B Home)

För att fylla på vatten bär jag antingen i väg hela vattentanken till närmaste vattenkran, alternativt fyller jag på genom den lilla luckan på ena sidan av produkten. Väldigt smidigt faktiskt.

På sidan av luftfuktaren finns en lite lucka där jag kan fylla på vatten om jag inte vill bära iväg med vattentanken. (Foto: Åsa Warme Hallén L&B Home)

Appen Air+

Appen Air+ är lätt att använda och väldigt informativ. Den kör dessutom samma språk rakt igenom, något som inte är helt självklart. Bra jobbat!

Appen Air+ är väldigt användarvänlig och här kan jag göra många olika inställningar för att få den att göra som jag vill. (Foto: Åsa Warme Hallén L&B Home)

I appen kan jag göra alla inställningar som kan behövas. Ändra önskad luftfuktighet, ställa timer, göra scheman dag för dag, ändra belysning med mera.

Läs också Låt tekniken ta hand om husdjuret Med automatiserad matning och rinnande vatten kan du vara säker på att husdjuret har det bra.

Att använda och hantera

Philips Air humidifier 5000 passar bäst i utrymmen som är max 56 kvadratmeter. Jag placerar min testprodukt i vardagsrummet med min ständigt närvarande referensmätare Airthings View Plus en bit bort.

På pekskärmen kan jag, förutom att sätta i gång och stänga av produkten, bland annat ändra körläge, välja belysning samt justera ångnivån.

Läs också Både ris och ros Roborock är inte en helt okänd tillverkare av robotdammsugare och enligt företaget själva så höjer de nu ribban ännu en gång. Men klarar nyheten av att leva upp till högt ställda löften?

Philips Air humidifier 5000 använder sig av något Philips kallar Nano cloud-teknik, enligt uppgift ska detta betyda att vattenångan som kommer ut från produkten är ultrafin, vilket ska göra det extra svårt för bakterier att fästa. Fördelen ska dessutom vara att ångan som kommer från luftfuktaren inte lämnar våta fläckar på underlaget som den står på. Detta kan naturligtvis vara ett bekymmer om du bor i ett område med hög kalkhalt i vattnet, det är dock inget jag reflekterat över hos någon av testdeltagarna.

Filtret inuti vattenbehållaren är rätt rejält och för att det ska torka snabbare när luftrenaren inte används finns ett quickdry-läge. Det känns hygieniskt och bra!

Filtret ska rengöras varje vecka och då passar jag även på att rengöra själva vattentanken. Det är inte alls svårt men filtret ska ligga i ett vattenbad i en timme så det tar ändå lite tid.

Runt luftfuktaren finns en ”midja” med belysning. Färgen på belysningen går att ändra och den går naturligtvis också att stänga av. (Foto: Åsa Warme Hallén L&B Home)

Trots att Philips, i mina ögon, har lite mer att önska gällande sitt utseende erbjuder den möjlighet till stämningsbelysning där jag kan välja mellan lite olika färger beroende på sinnesstämning. Och precis som hos deltagarna från Wilfa, Levoit och Smartmi finns här möjlighet att fylla rummet med doft. Philips skickar med tre små doftkuddar men ingen olja. Väldigt synd!

På baksidan av luftfuktaren finns en liten lucka där det är tänkt att jag ska placera en doftkudde och droppa någon droppe med eterisk olja, för att på så sätt fylla mitt hem med trevlig doft. (Foto: Åsa Warme Hallén L&B Home)

När jag tittar till Philips Air humidifier 5000 efter ett par timmar har den uppnått önskad luftfuktighet och referensmätaren visar också att fukten fördelats fint i rummet. Tummen upp för Philips!

Läs vidare
Exit mobile version