Panasonic KX-TU301

Den klumpiga

Från Panasonic kommer testets största mobil som mest påminner om en vanlig handenhet till en trådlös hemtelefon och som passar dig som inte vill ha en massa ”extra-allt” som krånglar till det.

Här finns varken kamera, spel eller några direkta extra finesser, detta är helt enkelt en mobil för dig som vill kunna ringa, ta emot samtal och kanske skicka sms. Skärmen kan vi inte klaga på, trots att den skulle kunna vara större med tanke på storleken på mobilen. Knapparna är stora, enkla att trycka ned och lyser bra i mörka miljöer. En riktigt bra sak för dig med lite nedsatt syn är att en röst läser upp den siffra du trycker ned som en bekräftelse på att du slår rätt nummer. Övriga extrafinesser som finns är ficklampa och SOS-knapp där du kan förprogrammera upp till fem nummer som rings upp i tur och ordning om olyckan skulle vara framme.

Mobilen från Panasonic är den enda i testet som har 3,5 mm-kontakt för laddning, något som kan bli knivigt om du glömmer laddaren hemma när du är ute och reser eftersom det inte är helt vanligt med den typen av kontakt på laddare nu för tiden. Som tur väl är ingår det en bordsladdare eftersom luckan över ladduttaget inte är avsedd för personer med begränsad ”pill-förmåga”. Automatiskt knapplås saknas så du bör ta i beaktning att du själv måste tänka på att låsa knapparna manuellt för att inte ringa upp personer av misstag.

Ljudet är inget att hurra för då det är rätt ”burkigt” med ett bakomliggande brus som är rätt störande. Även personen i andra änden upplever detta. Bruksanvisningen är bra men texten skulle kunna vara något större med tanke på målgruppen.

Sammanfattning
Här har du testets största mobil som tack vare sin storlek och utformning känns stabil i handen och passar dig som inte är intresserad av utseende eller behöver en massa extra lull-lull. Det finns dock både ficklampa, SOS-knapp och röstbekräftande nummerslagning. Att det medföljer en bordsladdare är bra, men att kontakten är av typen 3,5 mm ger inga pluspoäng. Vi hade även önskat oss lite bättre ljudkvalitet då personer i båda ändarna upplever ljudet som lite burkigt och brusigt.

Läs vidare
Exit mobile version