JBL Everest har en lite annorlunda lösning för att hålla propparna på plats. Liksom på en del sportlurar är det både en kudde som går in i örat och en ”vinge” som spänner fast dem i ytterörat. Båda kommer i tre storlekar, så att de flesta kan hitta en kombination som passar. De känns lätta och bekväma i örat. Trots avsaknaden av kragar eller dosor så lyckas JBL få ut en respektabel batteritid. Tyvärr saknas NFC för enklare hopparning, men den manuella metoden fungerar bra nog.
Allting hanteras från den lilla fjärrkontrollen vilket innebär att knapparna har flera funktioner. Så länge man kommer ihåg kombinationerna så är hanteringen acceptabel. Mikrofonen hamnar lite avigt till, men samtalskvaliteten är ändå bra nog. Propparna är relativt stora och solida vilket kanske är förklaringen till att de har en riktigt bra basåtergivning. På det hela taget låter de engagerande med ett tilltalande, om än något skulpterat ljud. Det gör att man kan bli lite trött i öronen vid längre lyssning.
Slutsats
JBL Everest 100 är ett par små och lätta proppar med en infästningsanordning som gör att de ändå sitter väl på plats. Tack vare individuellt utbytbara delar passar de i de flesta öron och känns bekväma att bära även vid längre lyssning. Däremot kan man då bli lite trött i öronen då det engagerande ljudet kan bli påfrestande vid hög volym. Tar man det bara lite lugnt så är detta ett par trevliga och bekväma proppar som man gärna har med sig både ut på stan eller på bussen.