Plantronics RIG 800HD

Ljud från ovan

Plantronics skickar med Dolby Atmos, till ett rimligt pris.

Plantronics RIG 800HD WEB 44914

(Foto: Tillverkare)

Plantronics är framför allt kända för hörlurar till affärsverksamheter i callcenter samt för Bluetooth-headset, men de har också träningshörlurar – och på senare år har de börjat med gaming också.

RIG 800 HD är ett trådlöst headset speciellt för PC-användning. Det finns också en 800LX-utgåva för Xbox One. Men spelar du på PS4 eller Nintendo Swicth så är inte det här rätt hörlur för dig.

Både huvudbygeln och öronkåporna är av plast. Det känns lite plastigt och ömtåligt (man kan köpa extra huvudbyglar i Plantronics webbutik), men det bidrar till att hålla både pris och vikt nere. Eftersom det här är en trådlös hörlur krävs USB-ljudkort och trådlös sändare. Det ryms i en förhållandevis stor plastlåda. Volym och balansen mellan spelljud och mikrofon styrs med två rattar på vänstra öronkåpan. Mikrofonen sitter på en mjuk arm som kan vinklas.

Det är verkligen tryck i basen och bra dynamik. Det gör det roligt och engagerande att spela skjutaspel. Ljudet är fint rent allmänt. Inte lika rent och tydligt som i HyperX, men det är inte nödvändigtvis något som spelar roll när kulorna viner runt öronen.

Plantronics RIG 800HDs stora dragplåster är Dolby Atmos-surroundljud, som ger en känsla av att man omges av ljud från alla håll. För att få glädje av detta måste man dock knappa in en aktiveringskod i Microsoft Store – och koden gäller bara för en enda enhet.

Slutsats

Om du enbart spelar på PC och vill ha surroundljud från Dolby Atmos så är Plantronics RIG 800HD svår att bortse från. Även om priset är lågt så får du det mesta: trådlös anslutning, låg vikt och bra komfort – plus ett ljud som förstärker allt det roliga. På minussidan är byggkvaliteten inte den mest övertygande. Till sist känns det lite konstigt att Dolby Atmos-avkodningen bara kan aktiveras för en enda dator.

Plantronics RIG 800HD WEB 44914
Läs vidare
Exit mobile version