Denon AH-D510R är en hörlur med ett klassiskt och, i detta sammanhang, lite alldagligt utseende. Kombinationen av svart och silver är stilrent och snyggt men får knappas någon att hoppa högt av eufori. Kåporna är stora och sitter skönt runt öronen och tack vare huvudbågens mjuka undersida kan man använda luren länge utan att den blir obekväm. Kåporna går att vinkla à la DJ-lur och de är även rörliga lodrätt. Trots vridbara delar känns konstruktionen gedigen och sladden är kraftig. Denon är den enda luren med riktig tre-knapps-mick (Sony har volymratt), men den fungerar enbart till i-prylar.
Precis som Lowrider är detta en halvöppen hörlur och jag bestämmer mig för att börja med lite rock. Basen känns gott i magen och högerfoten börjar stampa takten, det är ett bra betyg. Jag går över till ”La Primavera” som också är en låt med mycket driv i men som kräver lite mer av diskanten, stampandet avtar något då jag saknar stinget i de höga tonerna samtidigt som jag inser att luren kräver lite högre volym för att inte bli intetsägande och mesig. Jag lyssnar in mig på härliga ”Vart jag än går”, på låg volym men Roberts röst kommer inte alls till sin rätt. Det räcker dock med att höja volymen ett par snäpp för att jag efter ett tag ska märka att jag är iakttagen eftersom jag till och med börjat dansa vid min arbetsplats. Jag byter snabbt till ”Våren”, som man inte direkt kan dansa till, och även om ljudbilden inte är dålig på något sätt känns mellanregistret lite dämpat och det saknas rymd och krispighet.
Slutsats
Hörluren från Denon är inte den roligaste i testet rent utseendemässigt. Däremot känns den gedigen och komforten är utmärkt. Att den har en tre-knapps-mick ger plus i kanten men å andra sidan bör man väl få lite extra med tanke på prislappen. För bästa musikupplevelse bör du mata denna japanare med taktfast rock med go bas men oavsett vilken genre du väljer bör du vara rädd om din hörsel då man lätt höjer volymen för bästa ljudupplevelse.