Efter en tids frånvaro är äntligen Philips Audio tillbaka i matchen, nu backade av TP Vision som länge stått bakom Philips TV. Dels med ett par lyxiga Fidelio-lurar, dels med dessa brusreducerande PH805. Trevligt nog bjuder de på ett riktigt fodral till lurarna vilket håller dem väl skyddade i väskan. Man får naturligtvis även med en ljudkabel, samt om man sitter på flyget, en sådan adapter som ibland behövs.
Konstruktion och komfort
Märkligt nog är lurarna så diskreta att de snudd på ser tråkiga ut. Nog hade Philips kunnat hitta på något som gjorde dem lite mer intressanta? Eftersom kåporna både kan vridas platt och fällas ihop tar de så lite plats i packningen som möjligt för så pass stora lurar. De känns dock ganska plastiga och det knakar oroväckande när man fäller ihop dem. Mer metall i lederna hade gjort oss mindre oroliga. Däremot sitter de bekvämt tack vare generös stoppning i båge och kuddar.
Funktioner och hantering
Det mesta av hanteringen görs på den högra kåpan. En multifunktions-spak används för att slå på och av, parkoppling, spela och pausa, byta låt och svara i telefon. Det behöver nog inte sägas att man behöver tjuvkika i instruktionerna ett par gånger. För att justera volymen eller ändra brusreduceringen använder man istället touchkontroller. Det är lätt hänt att man råkar aktivera någon av funktionerna när man justerar lurarna. Nog hade Philips kunnat sätta dit en extra knapp för det istället? Laddningen är snabb med bara två timmar för full laddning, fem minuters snabbladdning för 2 timmars lyssning eller 15 minuter för 6 timmar.
Ljudkvalitet och brusreducering
Precis som vi hade hoppats har Philips överträffat sig själva när det gäller ljudkvalitet. Man får en kontrollerad och sammanhållen ljudbild utan några skavanker som sticker ut. Som de flesta konsumentlurar är ljudet åt det varmare hållet men det är väntat. Slår man på brusreduceringen blir dock basen lite påträngande och brummande. Det är också brusreduceringen som är lurarnas svaga punkt då den inte är bättre än de flesta andra i testet.
Slutsats
Efter lång frånvaro får vi äntligen ett par nya hörlurar från Philips. Och de gör åter det de gör bäst, nämligen att leverera något som låter bättre än vad man kunnat tro för priset. Däremot känns de lite väl plastiga vilket får oss att undra om hållbarheten. Lyckligtvis får man ett riktigt fodral som skyddar dem i väskan. Brusreduceringen är inget att skriva hem om, men så är också fallet med de flesta lurarna i prisklassen.