Vi har testat denna modell tidigare och den vann till och med det testet. Sedan dess har Denon sänkt priset så pass att de nu mera kvalar in i budgetkategorin. Som väntat är byggkvaliteten bra och de kraftiga aluminiumbågarna känns pålitliga. Ett relativt smidigt resefodral medföljer då lurarna både kan göras platta och fällas ihop. Man får även med en flygplans-adapter och en 6,3 mm-adapter, så att man förutom mobilen även kan koppla dem till förstärkaren.
De laddas med standard mikroUSB-anslutning och man får riktigt bra batteritid. Om batteriet ändå tar slut kan man lyssna med sladd, dock givetvis utan brusreducering. Det rekommenderas att man laddar ner appen Denon Travel. Den bjuder på uppspelning av musik i mobilen, internetradio och anpassning av ljudet. Namnet motiveras med snabblänkar till dina rese-appar, vad man nu ska med det till i sin musikspelare. Fler funktioner för själva hörlurarna hade varit mer önskvärt.
Tack vare de stora kåporna kläms inte öronen så att man kan ha dem på längre. Och tack vare memory foam i kuddarna och en generös stoppning i bågen så känns de bekväma även på längre resor. Sladden har ingen mikrofon så de är inbyggda i kåporna. Inte heller en fjärr, allt sköts från lurarna. På ena kåpan finns en spak för att styra uppspelningen samt en volymkontroll, på andra kåpan en knapp för att besvara samtal. Lite väl plottrigt och det kan vara svårt att hitta rätt med fingret.
Brusreduceringen fungerar riktigt bra och är i klass med JBL och Sennheiser. Lurarna låter inte neutralt, men det behöver inte vara en nackdel när man ändå befinner sig i en stökig miljö. De har bra separation och ett fylligt ljud med en mycket kraftfull basåtergivning. Det kan bli lite för mycket av det goda, men lyckligtvis finns det EQ-inställningar i appen för att anpassa ljudet till din smak.
Slutsats
För den som reser mycket är det viktigt att lurarna är tåliga och lätta att ha med sig. Med sin ytterst solida konstruktion känns GC20 som något man kommer få många års glädje av. Det är också viktigt att brusreduceringen fungerar bra och inte förstör ljudet. Återigen uppfyller lurarna kravet. Ljudet är kraftfullt och bastungt, men om man inte gillar det kan man lyckligtvis justera det med mobil-appen. Hanteringen är dock inte perfekt med många utspridda knappar att hålla reda på.