EPOS Sennheiser ADAPT 560

Så ska det låta!

EPOS Sennheiser ADAPT 560 är kanske det bästa headsetet du kan köpa till ditt hemmakontor.

EPOS Sennheiser Adapt 560

Epos tillverkar kommunikationsutrustning för både kontor, företag och spel, och genom ett samarbete med Sennheiser har målet varit att skapa produkter med bästa möjliga ljud och komfort. Själv fick jag en aha-upplevelse av ADAPT 660, som i grund och botten är en Sennheiser PXC 550-II fast med bättre mikrofon och samtalsfunktionalitet. Och en sådan samtalskvalitet jämfört med Sennheisers konsumentmodell!

Foto: Epos

Detta gav mersmak och vittnade om att tillverkaren verkligen tar ljudkvaliteten på allvar. Som Erik Wasa, kommersiell chef på Epos-distributören PeBeCom – och före detta chef för HiFi Klubben i Tyskland – säger:

– Förut brukade jag sitta med ett par musikhörlurar på jobbet och trodde att samtalskvaliteten var bra. Det här är något helt annat. Men det räcker inte med att ett kontorsheadset är bra på samtal, det måste fungera bra på musik också.

Erik Wasa på EPOS-distributören PeBeCom tycker att det är hög tid att vi börjar prata om ljudkvalitet även på kontoret.

ADAPT 560 är ett hopfällbart headset av on-ear-typ, fast så stort att det är på gränsen till over-ear. Till skillnad från storebror 660 har ADAPT 560 en mikrofonbom för att komma närmare munnen. I bommen sitter det två mikrofoner som arbetar tillsammans för att återge rent tal men också att hålla oväsen ute.

Hörlursdelen har aktiv brusreducering, vilket är till stor hjälp i bullriga kontorslokaler.

EPOS Connect till Windows och Mac ger en översikt över anslutna produkter och ger en möjlighet att uppdatera firmware.

Epos ADAPT 560 i praktiken

Headsetet parkopplas automatiskt till PC eller Mac med den medföljande USB-mottagaren. Den är av typen USB-A, men du kan också köpa den som USB-C om du vill. Då heter mottagaren BTD 800 USB-C. ADAPT 560 är egentligen av den allmänna UC-typen (Unifying Communications), men om du öppnar Teams på datorn så växlar lampan på USB-mottagaren från blått till lila. Då får du funktioner som att byta till Teams-fönstret genom att trycka på den lilla knappen under högra öronkåpan.

Foto: Epos

Datorprogrammet EPOS Connect gör lite mer än att hålla headsetet och USB-mottagaren uppdaterad med senaste firmware. Helt okej.

Det spelar ingen roll, för ljudet i ADAPT 560 är exemplariskt. Den som har det här på huvudet kommer att höras med klockren röst i andra änden. Rösten låter både naturlig och klar. Själva hörlurarna har också en oerhört naturlig klang med både tal och musik. Detta är ett av de bästa headseten för kontorsbruk om du lyssnar på mycket musik mellan samtalen.

Headsetet klämmer också lite mer mot öronen än Jabra Evolve2 30, som är mycket lätta och sitter lösare. ADAPT 660, som är over-ear, har däremot ännu bättre passform. Jag skulle därför vilja säga att ADAPT 560 har mycket bra komfort.

Obs! I en tidigare version av detta test skrev vi att Sidetone saknas, så att användaren inte kan höra sin egen röst genom hörlurarna. Detta stämmer inte, det går att justera detta i appen Epos Connect.

 

Foto: Epos

Slutsats

Om du vill ha ett headset till kontoret som har allt som behövs så är Epos ADAPT 560 ett av de allra bästa inköpen. Strålande samtalskvalitet, bra musikkvalitet och ett gediget kvalitetsintryck. Det här är headsetet som tar lika seriöst på samtal och musiklyssning.

Läs vidare
Exit mobile version