JBL On Stage IV

Festligt och praktiskt UFO

Kul design och resevänligt format samt hyggligt ljud räcker långt.

JBL brukar vara duktiga på att bygga små iPod-högtalare vars utseende skiljer sig från mängden och On Stage IV är inget undantag. Där de tidigare modellerna varit platta små scener för din musikspelare så har man nu dragit iväg till något rymdskeppsliknande skulpturhåll. Själva hållaren lyser till och med upp när man stoppar i sin iPod.
På baksidan, om denna runda tingest kan sägas ha en sådan, sitter en minijack-ingång för att ansluta andra ljudkällor samt en USB-anslutning. Man kan alltså använda den som en docka till sin dator och synka med iTunes samtidigt som iPoden laddas. Däremot laddas inte batterierna i facket på undersidan när man ansluter strömmen vilket är lite synd. Att den alls kan drivas på batteri är dock ett plus. Den lilla fjärren funkar bra och kan navigera i menyer och välja låtlistor.
Man kan så klart inte ha alltför stora förväntningar på maffigt ljud från en så här liten och platt apparat. Basen är mycket riktigt ganska klen även om man får en antydan till takt. Men mellanregistret är faktiskt helt okej och så länge man håller sig till bakgrundsmusik så funkar ljudet så pass bra som man kunde hoppas.

Läs vidare
Exit mobile version