Harman Kardon Citation 100

Snyggast yttre

Det här är nog den snyggaste högtalaren vi har sett i klassen. Men Harman Kardon Citation 100 lyckas inte få fram några ljudmässiga fördelar av sitt större format.

Harman Kardon Citation 100 grey 48305

(Foto: Tillverkare)

Cylindriska Harman Kardon Citation 100 är verkligen en skön syn jämfört med alla de andra vanliga högtalarna i den här klassen. Vårt testexemplar kom i grå ull och såg så smakfullt att till och med min hustru hade kunnat tänka sig en.

Användningen är densamma som med andra Google-högtalare. Vilket betyder att den både förstår svenska, kan ansluta till och prata med många produkter, samt att den också har ett par brister som gör att du kan ge exakt samma kommandon en dag som andra dagar, men plötsligt förstår assistenten dig inte (”Hej Google, ändra ljusets färg på lampan i taket till rött”). Å andra sidan har ju assistenten precis lärt sig svenska, så vi räknar med att den blir bättre och bättre.

Ljudet från Citation 100 är bra. Ibland väldigt bra. Akustisk musik spelas med mer tyngd och bas än med såväl Google Home, Amazon Echo, Kygo B9 som Libratone Zipp Mini 2. Kvinnliga röster har spröda, fina övertoner och basen känns renare och djupare än från de mindre högtalarna i startfältet. Det låter en smula tunt en bit ner i mellanregistret och i djupa mansröster, men luftigare kvinnoröster framträder klart och tydligt. Nyhetsuppläsare är också mycket tydligare än med Google Home.

Problemen visar sig när man vräker på lite. Man behöver inte spela våldsamt högt för att allt ska plattas till. Basen försvinner nästan helt och ljudet blir platt och tamt. Det går inte heller att koppla in två högtalare i stereo.

Slutsats

Harman Kardon Citation 100 är den snyggaste högtalaren vi har sett i den här klassen, med tjusig ull och en fin form. Användarvänligheten är mycket bra och ljudet är rent och prydligt. Dessutom finns det mer tyngd i basen än med de mindre högtalarna.

När man vrider upp volymen tappar den däremot viktig bas, och ljudet låter betydligt tunnare. Och då är det inte vrålhögt, inte mer än vad högtalaren borde klara av. Citation 100 kan alltså inte ersätta stereon trots allt.

Läs vidare
Exit mobile version