Solemate Max liknar seriens båda andra modeller: en avlång, platt låda med grått gummiöverdrag. Den rejäla, räfflade gummisulan på undersidan ger den dess namn och dessutom ett bra ”väggrepp”. Det finns fem högtalarelement bakom metallgallren på fram- och baksidan: två 3-tums bas/mellanregister, två 3/4-tums diskantdomer och en avlång slavbas på baksidan för att ge basen en skjuts. Inkopplingen görs med Bluetooth eller en analog minijack-kontakt.
Man kan ladda sin mobil via en USB-port, så att inte festen tar slut för tidigt. Ett gummihandtag gör det enkelt att ta med sig den i farten. I en cirkel på ovansidan finns knappar för volym, paus/avspelning och låtbyte. En knapp på sidan används för att svara i telefon om det ringer. Högtalaren tål en skvätt vatten och sand.
Ljudet är riktigt bra om man jämför med andra transportabla BT-högtalare. Till skillnad från mindre modeller spelar den i stereo, även om avståndet mellan elementen – och därmed stereoperspektivet – är begränsat. Tack vare en något rikligare bestyckning med större baselement och separata diskanter täcks tonregistrets ytterområden betydligt bättre än i de små modellerna. Och det finns gott om kraft för att spela högt. Ljudtrycksmätaren nådde över 100 dB innan förstärkaren nådde sitt max. Fast då lät det som om slavbasen bankade på skyddsgallret!
Slutsats
Solemate Max starkaste kort är bärbarheten och den robusta konstruktionen. Släng upp den på en bänk eller direkt på asfalten. Då är den på sin hemmabana. Den ska inte konkurrera med din stereo hemma, utan med bergsprängare i samma prisklass. Den går att använda hemma men kommer till sin fulla rätt utomhus, i sommarstugan eller i båten, där den kan stå för underhållningen en hel dag på en enda laddning. Det gör den till en perfekt ersättare till bergsprängaren.