På High-End 2023 i München var en av mässans stora överraskningar polska Unitra som hade en liten hörna på första våningen i hallarna.
Folk flockades så mycket runt Unitras produkter att jag också blev nyfiken. Där stod rad efter rad med hifi-produkter, i en så övertydligt retrodesign att jag knappast var ensam om att tro att Unitras monter var full av begagnade hifi-produkter. Men där hade jag fel.
Unitra var nämligen en gång tiden Polens stolthet. Ett slags polskt Tandberg, eller Bang & Olufsen om man så vill. De tillverkade elektronik under namnet Unitra för hemmamarknaden och Altus eller Emerson för exportmarknaderna. Men Unitra förblev i stort sett en polsk hemlighet.
Det förändrades snabbt efter dagarna i maj i München 2023, och en snabb titt på Unitras hemsida visar att de faktiskt har fått distribution i fler länder än de förmodligen har haft någonsin.
De har tillverkat elektronik sedan 1961 och är inte på något sätt noviser på området. De gjorde allt från TV-apparater till högtalare, förstärkare, kassettdäck och skivspelare till hemmamarknaden.
Efter murens fall försvann Unitra från hifi-kartan. Men en så lång historia glöms inte bort i första taget, så ett par polska entusiaster dammade av Unitras arv, skaffade rättigheterna till varumärket och startade om Unitra som en ren hifi-tillverkare.
Nu för tiden gör de inga TV-apparater längre, men de har högtalare, CD-spelare, förstärkare och två skivspelare. Allt i en skön retrostil som påminner om Unitras äldre hifi-produkter.
Säg hej till Edmund
De två skivspelarna har polska namn. Den enklaste heter Fryderyk – eller Fredrik – medan spelaren vi testar här, GSH-801, har det välklingande namnet Edmund.
Det är en direktdriven skivspelare med en borstlös motor som heter NB1 och som Unitra har utvecklat själva. Tonarmen är J-formad och heter R10, med 6082-aluminiumrör och upphängning som har stållager från japanska NSK. Edmund verkar väldigt solitt byggd och väger över 14 kg – utan strömförsörjning. Nätdelen befinner sig nämligen i en extern box som kopplas till spelaren via en kabel med mini DIN-kontakt.
Det finns en elektronisk väljare för hastighet, samt start och stopp. Annars är allt manuellt. I ena änden av tonarmen sitter en Ortofon 2M Black förmonterad. Det är en Moving Magnet-pickup som vi känner till väl från andra tester av pickuper och skivspelare.
Den är ansluten till armen i ett pickuphus med SME-fattning och kablarna slutar i en DIN-kontakt på undersidan av armbasen.
Solitt byggd – enkel installation
Tonarmen har en oklanderlig byggkvalitet och en antiskating-tyngd som hänger i en nylontråd. Tvättäkta old school. Den har höjdjustering också, man behöver bara använda den medföljande insexnyckeln för att justera höjden. Den effektiva massan är 18,5 till 22 gram.
Kvaliteten känns helt enkelt väldigt hög, på alla områden. Till och med gångjärnen på dammkåpan ser mer pålitliga ut än på många andra, dyrare skivspelare jag har sett.
Edmund har ingen fjäderupphängning eller några elastiska absorbenter för att dämpa resonanser. I stället har den massiva plinten av fräst MDF – med träfaner, antingen i valnöt, ljus eller svart – fyra justerbara fötter. Den externa strömförsörjningen finns i silvergrå aluminium och svart – och har för övrigt bara en strömbrytare, eftersom man ändrar hastigheten på högersidan av spelaren.
Installationen är enkel och snabb. Det mesta är redan förmonterat. Montera motvikten och antiskating-tyngden trä skivtallriken på sin axel. Lägg på filtmattan, koppla in strömförsörjningen och ställ in nåltrycket. Koppla in alltihop i phonosteget. Det är allt.
Unitra har testskivor, Turntable Test Vinyl Record, i två versioner. Som man kan använda för att finjustera azimut, nålvinkel, spårningsvinkel, antiskating och nåltryck. Laboratory Edition innehåller två vinylskivor med spår för musikälskare som har ett oscilloskop tillgängligt och kan mäta sig fram till optimal kalibrering av spelaren, tonarmen och pickupen.
Mätningar
När man mäter en direktdriven skivspelare finns det sällan några större avvikelser. Så är det här också. Rotationshastigheten har en minimal avvikelse på -0,21 procent, vilket är bättre än de flesta spelare vi har mätt. Inklusive Technics SL-1300G. Wow & flutter mätte vi till 0,71 och det är absolut inom acceptabla marginaler.
Dynamisk och skarpt definierad ljudbild
Eftersom jag inte hade några förkunskaper om Unitra alls före maj 2023 hade jag ingen referensgrund. Ljudet från Unitra-produkterna på mässan var svårt att använda som underlag, så när Unitra föreslog att de skulle skicka Edmund till mig var jag inte säker på vad jag skulle förvänta mig.
Skulle den kunna mäta sig med etablerade jättar som Technics SL-1200G? Som också är en direktdriven spelare med höjdjusterbar tonarm. Har den samma lugn och kontroll som en remdriven Thorens TD-1601? Eller samma blixtsnabba transientrespons och skarpa fokus som en Rega Planar 10?
Det finns många skivspelare i samma prisklass som Edmund, men få som är direktdrivna. Bortsett från ovan nämnda från Technics är alla remdrivna. Inte för att det spelar någon roll för vilken som är bäst, åtminstone inte utifrån en subjektiv bedömning.
Mycket avgörs också av vilken pickup spelaren är utrustad med. Rent tekniskt är alla skivspelare allätare, även om en Planar 10 trivs bäst med Regas egna pickuper. Massan gör också Unitra-tonarmen relativt flexibel, i den meningen att den passar de flesta moderna pickuper, även påkostade Moving Coil.
Och det visade sig att Edmund klarade mer sofistikerade pickuper än den medföljande Ortofon 2M på ett utmärkt sätt.
Visst, Ortofon 2M Black är en lysande MM-pickup. Den skäms inte alls för sig på Edmund. Med den är ljudbilden i Ezra Collectives funkiga No One’s Watching Me, med Olivia Dean, både bred och djup. Det finns en härlig tyngd i basen och ett bra groove. Samma sak med nästa låt, Hear Me Cry. Som påminner om UB40 före Red Red Wine. Basen släpps ut ur högtalarna med en tyngd som förvånade mig. Rytmen är 100 procent kontrollerad och det svänger något enormt.
Hornsektionen skulle kanske kunna ha en aning mer djup, och fokus kunde ha varit tightare. Det märks tydligare i Jan Gunnar Hoffs album Polarity, ett album som är inspelat i Sofienbergkyrkan i Oslo. Här finns det lite mindre djup i ljudbilden och fokus är en smula mjukare än med en Technics SL-1200G. Som det på alla sätt är naturligt att jämföra med.
Ett stilbyte till Bob James och David Sanborns album Double Vision, med Al Jarreau på sång, visade hur levande musiken blir med Edmund-spelaren. Den utstrålar dynamik och spelglädje. Det kan hända att det finns lite mindre värme och fyllighet i sången och saxofonen än det är med en SL-1210G, men jag tycker inte att det spelar någon roll.
Unitra-skivspelaren får nämligen fram det viktigaste, energin och den dynamiska kontrasten är helt enkelt lysande. Och med en ännu bättre pickup visar Edmund att han är redo för större uppgifter. En vända med Dire Straits Love Over Gold, först med 2M Black, sedan med en Ortofon MC Windfeld Ti – som på egen hand kostar lika mycket som Edmund – fick mig nästan att tappa hakan.
Ta till exempel Private Investigations. Den börjar stilla med akustisk gitarr och exploderar sedan med trummor innan allting tonar ut. Med 2M Black är gitarrklangen relativt ljus, nästan tunn, och basen är bestämd och kontrollerad. Med MC Windfeld Ti förbättras inte bara fokus. Gitarrklangen blir varmare och mer nyanserad och trummorna får verkligen tyngd och djup.
Här finns med andra ord en enorm potential att få ljudbilden som man vill ha den, skivspelaren sätter åtminstone inga begränsningar.