Garmin Virb Elite

Bäst bild

Testets bästa bild kommer från Garmin. Deras kamera har intressanta funktioner som GPS, pulsmätning och automatisk filmning när man åker skidor.

Garmin 990

Garmin Virb Elite har inget undervattenshus men är väderskyddad på egen hand. Du kan inte dyka med den, även om den överlever upp till 1 meter under ytan kortare stunder.

Inbyggd GPS-funktion gör att kameran lagrar koordinater, hastighet, höjd över havet och avstånd från startpunkten. Den kan också starta och stanna inspelningen automatiskt, beroende på om du befinner sig i slalombacken eller hissen. Trådlös termometer och pulsmätare går att köpa till om du är intresserad av sådant. Annars finns Garmin Virb-modellen som är helt identisk i övrigt.

Kameran spelar in video med 30 eller 60 bildramar i sekunden, i stället för 25 eller 50 som vi använder i Europa. Det är inget större problem eftersom alla moderna TV-apparater stöder detta. Vi skulle däremot vilja att Garmin Virb Elite kunde filma i full 1080p-upplösning med fler än 30 bildramar i sekunden.

Bara ett självhäftande fäste ingår, och det går inte att montera på universalstativ. Sådant fäste måste köpas separat.

Användning
En ljussvag sökare på toppen ger viss översikt över fotograferingen. En app till mobilen har bättre koll på vad som händer. I skrivande stund finns appen bara till Android, men iOS är också på gång.

Vi gillar att inspelningen startas och stoppas med en stor, fysisk knapp på sidan. Det är användarvänligt!

Det höga fästet innebär att Virb Elite är testets mest framtunga. Mindre praktiskt på huvudet, och den avlånga formen gör att kameran inte passar att sätta fast runt bröstet med remmar. Det är också märkligt att kameran vägrar ladda när minneskortet inte sitter i.

Bildkvaliteten är testets högsta. Både inomhus och utomhus, morgon och kväll. Bilden är mycket skarp och en joggingrunda i skogen har bra skärpa och ser naturlig ut, med kontrastrika träd. Mycket imponerande! Vitbalansen är aningen varm, men i de flesta fall är det bara behagligt.

Vi noterar för övrigt att ljudkvaliteten är usel och nästan helt saknar ljusa frekvenser. Det saknas massor av luft, röster låter mumlande. Det går att köpa en kabel för att koppla in en extern mikrofon.

 

Läs vidare
Exit mobile version