Helt ny elcykel från Triumph

Triumph Trekker GT är den klassiska engelska motorcykeltillverkarens första elcykel. Men inte deras första cykel.

1920x1080 005 gallery 989x556 1

I den kommande James Bond-filmen No Time To Die kör agent 007 i hennes majestäts hemliga tjänst bland annat på en motorcykel från engelska Triumph.

Företaget är Storbritanniens största motorcykelföretag, det har rullat Triumph-motorcyklar på brittiska vägar sedan 1902.

Egentligen började dock Triumph redan 1885 som distributör av cyklar, så man skulle kunna säga att de återvänt till rötterna i och med lanseringen av Triumph Trekker GT, företagets första elcykel.

Triumph började redan 1885 som cykeldistributör. (Foto: Triumph)

Det handlar om en nästan klassisk engelsk herrcykel av lättmetall, med alla kablar gömda inuti rören. Elmotorn är en DU-E6100 från japanska Shimano på 250 watt, vilket ger 60 Nm i vridmoment. 10-stegsväxellådan kommer också från Shimano.

Man ska kunna cykla upp till 150 kilometer på en laddning av det stora 504 Wh-batteriet och även om batteriet är integrerat i ramen kan det tas bort i en handvändning.

Framgaffeln på Triumph Trekker GT har Rockshox Paragon Silver-fjädring och hjulen är Schwalbes EnergizerPlus Greenguard. Hela cykeln väger sammanlagt 24 kilo.

Elmotorn är en DU-E6100 från japanska Shimano på 250 watt, vilket ger 60 Nm i vridmoment. (Foto: Triumph)

Om du känner dig sugen på en Triump Trekker GT så kan du beställa den här. Riktpriset är 2 950 pund, vilket ungefär motsvarar 35 000 kronor.

 

Läs vidare
Exit mobile version