Apple: Normalt med repor

scuffgate

Den svarta iPhone 5-modellen har kanter och baksida av anodiserad aluminium. Flera kunder har klagat på att materialet lätt får repor och att då en annan färg – silver –syns under den mörkgrå ytan.

 

Detta ledde till att en frustrerad kund skrev ett mail till Phillip Schiller, som är Senior Vice President of Marketing, alltså näst högsta hönset på marknadsavdelningen. Kunden, som heter Alex, frågade om Apple tänker göra något åt problemet men fick bara det korta svaret att alla produkter som görs av aluminium kan få repor som avslöjar den riktiga silverfärgen som finns under.

”Det är normalt” avslutar marknadschefen sitt korta och koncisa e-postmeddelande, som visas på bilden nedan.

 

 

Bara att gilla läget, med andra ord.

Här är två videor som handlar om aluminiumbaksidan på iPhone 5. Den första är ett skraptest från iFixit och den andra beskriver processen bakom anodiserad aluminium som Apple använder under tillverkningen av många av sina produkter.

Källa: 9to5mac.com

 

 

Läs vidare
Exit mobile version