3D-projektor med ”Hollywood Tuning”

PT AT6000E

PT-AT6000E är framtagen i samarbete med Hollywood-filmskaparen och ingenjörer på Panasonic Hollywood Laboratory (PHL). Målet har varit att projicera precis samma bild som filmregissören tänkte sig.

Bättre ljusstyrka och kontrast
Med en så kallad Red Rich-lampa på 220 watt är ljusstyrkan förstärkt till 2 400 lumen och Panasonic skryter också med en kontrast på 500 000:1 i den nya projektorn (vilket är en förbättring mot föregångaren PT-AT5000E som ”bara” har 300 000:1). Om detta stämmer kan vi se fram emot en fullständig beckmörk svärta och en ljusstyrka som även fungerar i rum som inte är helt mörklagda.

Bättre 3D
För att inte tala om i 3D, som stjäl en hel del ljusstyrka. PT-AT6000E sägs ha 20 procent högre ljusstyrka i 3D och dessutom mindre crosstalk (dubbelbilder som förvränger 3D-perspektivet) så vi ser verkligen fram emot att få se vad Panasonics nya projektor klarar av.

3D-bilden är förbättrad ytterligare tack vare bättre bearbetning av varje enskild bildram. Processningen är helt anpassad för 3D, vilket även 2D-till-3D-omvandlingen tjänar på. Vi kan med andra ord hoppas på att gamla tvådimensionella filmer kan få en extra dimension. Tills vi sett 3D-omvandlingen med egna ögon är vi dock skeptiska, vi har ännu inte sett någon konvertering som imponerat.



Nya glasögon

Enligt Panasonic är de nya 3D-glasögonen TY-EW3D3M mer robusta och mer bekväma att ha på sig, och med hjälp av funktionerna ”3D Viewing Monitor” och ”3D Picture Balance” går det att anpassa styrkan på 3D-effekten. Den inbyggda IR-sändaren har en räckvidd på 6 meter, och kan förlängas till 10 meter med en extra sändare.

Optik
2x zoom och flexibel optisk linsjustering innebär att PT-AT6000E projicerar en 120-tums bild på mellan 3,6 och 7,2 meters avstånd till duken.

Tre HDMI-ingångar samt stöd för Deep Color och x.v.Color finns naturligtvis också på plats, detsamma gäller Viera Link som gör att fjärrkontrollen delvis kan styra Blu-ray-spelaren.

PT-AT6000E lanseras i september, vi hoppas kunna lägga vantarna på ett exemplar för test direkt.

Läs vidare
Exit mobile version