Med Sennheiser HD 505 låter det som att man får både i påse och säck. Åtminstone om man ska tro Sennheiser själva. De är mycket stolta över ljudet i HD 505, ett ljud som ska passa både audiofiler och gamers. Exakt hur de har lyckats förena ett öppet och neutralt ljud för audiofiler med en energisk bas och dynamik som imponerar på gamers är oklart, men Sennheiser står på sig:
”HD 505 är för alla som är redo att få ett audiofilt uppvaknande, vilket ett par bra Sennheiser-hörlurar är kända för”, säger Klaus Hanselmann, produktchef för audiofilprodukter på Sennheiser. ”Det finns något verkligt speciellt här som gör seriöst lyssnande tillgängligt för både blivande audiofiler och gamers.”
Precis. Så här har vi ett par analytiska och öppna hörlurar, som vi tror passar bättre för musik än för gaming, men vi kan naturligtvis ha fel. Det kommer ett test inom en snar framtid att visa.
Under tiden kan vi berätta om ett dynamiskt element med 120 ohms motstånd och låga 0,2 procent distorsion. Det dynamiska elementet ska täcka imponerande 12 till 38 500 Hz, vilket åtminstone i teorin också är acceptabelt för audiofiler.
HD 505 väger 237 gram, är tillverkad i Sennheisers fabrik i Tullamore på Irland och levereras med en 1,8 meter lång kabel och en adapter från 3,5 mm till 6,3 mm. Den utbytbara kabeln kan bytas ut eller ersättas med en balanserad kabel om så önskas.
Sennheiser anger priset till 2 990 kronor, vilket är en bra bit under HD 660S2, men dyrare än HD 560S.