Steinway Lyngdorf med Dolby Atmos

Nya surroundprocessorn P200 stöder alla tre rivaliserande 3D-ljudformat: Dolby Atmos, DTS:X och Auro-3D.

multiple speakers

(Foto: Tillverkare)

Superlyxmärket Steinway Lyngdorf är ett samarbete mellan danska Lyngdorf Audio och flygeltillverkaren Steinway & Sons. Samarbetet har lett till en rad produkter där såväl utförande och elektronik tillhör limousinklassen. Priserna också. Deras billigaste stereosystem kostar nästan 200 000 kronor.


Foto: Steinway Lyngdorf

Senaste tillskottet till sortimentet är en surroundprocessor som heter P200. Den är utrustad med 4K, 3D och HDCP 2.2 – samt upp till 250 kanalers objektorienterat surroundljud i Dolby Atmos, DTS:X och AURO-3D. Inte konstigt att Steinway Lyngdorf hävdar att P200 kan leverera den mest högupplösta hemmabioupplevelsen som går att få tag i. Rumskorrektionssystemet RoomPerfect ingår också.

Precis som brukligt hos Steinway Lyngdorf är signalvägen helt digital. Förstärkningen ska därför också göras digitalt med hjälp av märkets egen (Cat 5-baserade) digitalanslutning. Det finns dock en enda analog stereoutgång också så att man kan lyssna på vad som händer i hemmabion även om man står i köket eller sitter i vardagsrummet.

Tekniska specifikationer: 

Läs vidare
Exit mobile version