Kompakt Wadia-DAC

Små digitalomvandlare är både praktiska och bra. Bättre ljud som tar lite plats. Nu släpper nya Wadia di122, som uppfyller båda kriterierna.

di122 front

Med det ständigt växande urvalet av strömningstjänster och högupplösta musikfiler kommer suget efter ännu bättre ljud. Det är där en bra digitalomvandlare – eller DAC – kommer in i bilden. En sådan har en mycket bättre signalbehandling av digital musik än en surfplatta eller laptop.

Wadia di122 är en DAC som kan vara en bra lösning för alla som vill förbättra ljudet. Den är relativt kompakt och har rikligt med anslutningar: två koaxiala, två optiska och en USB lär räcka för de flesta. Den har både balanserade och obalanserade utgångar med volymkontroll så att man kan koppla den direkt till en förstärkare. Eller ett par aktiva högtalare.

Digitalomvandlaren klarar 24 bit/192 kHz-signaler och USB-porten så hög upplösning som 32 bitar och såväl DSD- (64/128) som DXD-filer (352,8/384 kHz). Wadia di122 stöder med andra ord de nya högupplösta ljudformaten som sakta men säkert sprider sig på nätet.

En trevlig bonus är ett hörlursuttag som vi förmodar passar fint till exklusiva hörlurar som Oppo PM-1 och Sennheiser HD800.

Pris: ca 15 000 kr

Läs vidare
Exit mobile version