Gryphon Atilla – 100-watts integrerad

Danska Gryphon Audio har ett gediget rykte att leva upp till. Deras förstärkare har alltid tillhört de bästa vi testat och nu kommer en ny, billigare 100-wattare: Atilla.

gryphonatilla
Atilla är betydligt diskretare än den enastående Diablo, som vi testade senast, och eftersom den lämnar 100 watt per kanal behöver den inte lika mycket kylning som Diablo-monstret som lämnar 250.

Atilla har en Holmgren-tvillingtrafo som levererar ström till två monokanaler. Hela förstärkaren är byggd som två monoförstärkare för att minimera crosstalk och interferens.

Den fungerar i hemmabion också, man kopplar bara in processorn till Atillas AV-slinga på baksidan, så kan man använda dess 2 x 100 watt för att driva frontkanalerna.

Atilla kostar 6 950 euro – alltså i ungefär samma prisklass som Chapter Audio Précis och McIntosh MA7000.

www.gryphon-audio.dk

Läs vidare
Exit mobile version