”Det är jag eller högtalarna!”
Konflikten som signalerar slutet på antingen förhållandet eller musikintresset går allt oftare att undvika – genom att göra anläggningen osynlig.
Imponerande CD-samlingar och stora högtalare har i många hem blivit utbytta mot strömningstjänster och mer diskreta ljudlösningar som inte tar för mycket plats. Den här trenden har varit tydlig på HiFi Klubben, som har sett en årlig ökning av efterfrågan på nästan 40 procent de senaste fem åren.
”Inbyggt ljud är en diskret lösning och ett estetiskt val, och i dag är kvaliteten så hög att man inte behöver kompromissa längre”, säger John Forná, Solutions Manager på HiFi Klubben.
Klaus Mogensen är framtidsforskare på danska Instituttet for Fremtidsforskning. Han känner igen utvecklingen:
”Det finns en tydlig tendens att tekniken i hemmet blir mer osynlig. Framför allt i storstäderna där kvadratmeterna är dyra, där finns det inte plats för stora stereoanläggningar, plus att CD-samlingarna försvinner. Man vill gärna utnyttja platsen man har bättre”, säger Klaus Mogensen.
Det ska vara enkelt och flexibelt
Enligt HiFi Klubben beror en del av framgångarna för de inbyggda högtalarna på spridningen av olika multiroom-system som kopplas till anläggningen. Det ger alla i hemmet en möjlighet välja vad som ska spelas i olika högtalare, vilket ger dem stor flexibilitet och valfrihet.